avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate ncis

Activitate ncis

Va multumesc tuturor pentru timpul si sfaturile acordate, daca nu ma inteleg cu ei saptamana aceasta, probabil voi fi nevoit sa apelez la un avocat. Acum am inteles ca ipoteca era necesara datorita procedurii de plata convenite intre ei si notar.
Cand am facut antecontractul in decembrie 2018, am achitat un avans de 6000Euro. Acum la incheierea vanzarii, notarul a calculat corect suma ramasa in euro, dupa care a inmultit cu cursul zilei si a scris si suma de plata in lei prin virament bancar, pe care am si achitato in aceeasi zi. Dezvolatatorul in schimb a facut factura de storno pe avans, ca si cum nu as fi achitat nimic, dupa care a recalculat intreaga suma a apartamentului la cursul zilei, apoi a scazut suma in Lei pe care am achitat o anul trecut. Bineinteles ca ingineria lor nu bate cu calculul corect facut de notar
Va multumesc pentru raspuns, asa au spus si cei de la notariat, insa cand m-am dus la dezvoltator acestia au spus ca nu dau nici o declaratie , pentru ca nu si-au primit pretul integral ( desi eu am platit exact ce a scris notarul in contract, mentionez ca notarul a scris suma si in lei si in valuta la cursul zilei in care s-a facut actul si in care am facut si plata la banca ). Opinia dezvolatatorului este ca mai am de achitat o suma rezultata din diferente de curs valutar!!! Nu stiu ce inginerii financiare fac ei dar eu va garantez ca am platit totul exact asa cum a scris notarul in contract, pana la ultimul banut, Contract pe care de altfel l-au semnat si ei.
Am cumparat un apartament de la dezvoltator(Sido Union), In contractul de vanzare notarul specifica faptul ca eu cumparatorul voi plati vanzatorului, pretul integral in termen de 5 zile lucratorare , daca nu contractul se desfiinteaza de drept fara alte demersuri si pierd avansul. Fac plata prin virament bancar in aceeasi zi cu actul 31.10.2019, primesc un exemplar din contractul de vanzare autentificat, urmand ca in termen de 15 zile sa ridic de la acelas notar actele de intabulare. Cand ajung in a 15-a zi si le ridic, le citesc si... stupoare! La mentiuni apare ipoteca pusa in favoarea dezvoltatorului. Ipoteca a fost pusa in data de 04.11.2019, desi eu am facut plata cu 5 zile inainte si m-am asigurat la banca mea ca suma a intrat in contul vanzatorului, culmea este ca termenul de plata era de 5 zile.
Intrebare: Este posibil sa fi ramas fara bani si fara apartament?