avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Anca Corches

Activitate Anca Corches

Buna ziua. Lucrez intr-o scoala specială, cu copii cu dizabilitati multiple. În urma unor analize medicale am descoperit ca am o infecție veche (IgG) cu citomegalovirus si virusul Epstein-Barr. Principala cale de transmitere a acestor viruși este saliva. Ori, una dintre elevele mele este un caz atat de grav încât nu isi poate înghiți nici saliva, asa ca toti cei care suntem in contact cu ea, trebuie să o ștergem mereu. Ca urmare a rezultatelor pozitive pe care le am, au facut aceleași analize eleva în cauza si colega mea de la clasa. Pentru ambele, rezultatele sunt pozitive. Deci suntem cel puțin 3 persoane infectate cu acesti viruși. Deși nu avem cum să probam acest lucru, sigur eleva în cauza este sursa de infecție. Va rog sa imi spuneti ce demersuri se recomanda a se face la nivel de instituție. Nu mi se pare normal sa se ignore toata situatia, asa cum se intampla in momentul de fata. Mentionez ca, pe fond de imunitate scăzută acesti viruși afectează serios organismul. Toate 3, eu, colega de la clasa si eleva noastra, suntem tot timpul bolnave. Va multumesc anticipat.