avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 345 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela_Georgiana

Activitate Daniela_Georgiana

Discuție Credit I.F.N.
Buna ziua! Am facut un contract pentru o masina in rate la mana a doua cu un I.F.N..Cea mai mare greseala din viata mea.
Acum problema e asa: eu sunt platitor de buna credinta problema e ca eu nu mai pot circula cu aceasta masina pentru ca ei nu au reusit inca sa o inmatriculeze desi Rar- ul e facut de o luna numerele rosii au expirat di ele tot de 1 luna.Intr- un cuvant platesc pentru ceva ce nu exista,nu ma pot folosi. Am sunat la ei si nimeni nu stie sa imi de- a un raspuns concret.Imi spun ca dosarul este in lucru la politie di ca sa astept.Dar pana nu am sunat eu ei nu au dat un telefon sau vreun e- mail ceva sa ma avertizeze ca e vreo problema nimic.Eu am nevoie de masina ca de aceea am cumparat- o.in acest caz am vrut sa renunt la contract din vina lor, dar ei zic asa: daca renuntati noi venim ,evaluam masina bineinteles la un pret mult mai mic decat am eu in contract si o pun la vanzare.in momentul cand se vinde ei imi spun cu cat au dat- o iar diferenta sa o platesc tot eu pana la suma din contract si in acest timp chiar daca ei iau masina eu trebuie sa continui sa platesc ratele.Dar eu vreau sa renunt la contract din vina lor ,nu din vina mea.Ca nu tinea de mine sa inmatriculez eu masina.Ei sunt proprietari iar eu utilizator pana la plata finala ,care tin sa precizez e de 3 ori pretul real al masinii.Cum a- si da-o doar ei au dreptate si eu sunt bun doar de plata.Ce as putea face in cazul asta sa pot renunta la contract care repet e din vina lor nu din vina mea.Eu nu pot circula cu masina dar trebuie sa platesc .Vi se pare normal? Am realizat tarziu ca am luat cea mai mare teapa posibila din viata mea cu acest IFN.Daca cineva ma poate ajuta cu vreun sfat ,va multumesc anticipat.