avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Luminis

Activitate Luminis

Este permis ca proprietate vecinului constitita in 2008 sa aiba ca hotar zidul casei mele casa existenta din 1920?
Am cumparat un apartament intr- un imobil in 2017 iar pe zidul vestic am o fereastra unica ce imi asigura lumina si vederea . In2008 vecinul a cumparat proprietatea de alaturi de la vechiul proprietar care nu avea drept de proprietate pe o fasie de teren de langa zidul casei dar a masurat- o si s- a intabulat pe ea adtfel a venit cu cumparat ta curtii pana in zidul casei . Mentionez ca terenul aferent casei este de stat eu cumparand doar locuinta dar si terenul vecinului a fost cumparat rot de la stat.astfel ca eu nu mai am acces pe lateral sa intretin zidul cladirii in plus vecinul a plantat o liziera de tuia cu o inaltime de peste 2 metri la o distanta de aprox.040-0.50m acum nu se mai vede geamul meu crengile imi intra in casa daca deschid fereastra iar radacinili afecteaza temelia care este din piatra.Vreau sa stiu daca avea dreptul sa ocupe terenul pana in zidul casei si daca il pot obliga legal sa scoata copacii care degradeaza casa Daca da cum pot acctiona ?