avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian4747

Activitate Adrian4747

Buna ziua! Am facut un abonament la un operator de telefonie mobila acum cateva luni(mentionez ca am primit la semnarea contractului doua telefoane mobile gratuit) pe o perioada de 2 ani. Acum am primit prin posta o notificare prin care sunt instiintat de modificarea unilaterala a termenilor contractului de catre furnizor ce consta in marirea pretului pe care trebuie sa il platesc lunar. Cand am luat legatura cu furnizorul acesta mi-a spus ca daca nu sunt de acord cu modificarile pot cere rezilierea contractului doar ca acele telefoane mobile trebuie platite. In conditiile in care, conform OUG 111/2011 art. 51 alin (7), "În cazul în care contractul încheiat prevede pentru furnizor posibilitatea modificării unilaterale, acesta este obligat să notifice în avans abonatul cu privire la intenția sa, astfel încât acesta să beneficieze de un termen de cel puțin 30 de zile pentru exercitarea dreptului de denunțare unilaterală a contractului, în cazul în care nu este de acord cu modificările propuse, fără plata niciunor penalități sau despăgubiri." sunt indreptatit sa denunt contractul fara sa platesc respectivele telefoane mobile?
Multumesc!