avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate Csirike

Activitate Csirike

Buna seara! E legal ca copilul meu minor sa fie testat de COVID fara sa aiba simptome si fara sa aiba acordul parintelui?
Sunt asociat intr-o firma cu 15 parti sociale. Cum pot iesi si care este demersul?
Răspuns la discuția inselaciune masina second
care sunt etapele ce trebuie parcurse?
Răspuns la discuția inselaciune masina second
care sunt etapele ce trebuie parcurse?
Răspuns la discuția inselaciune masina second
un asemenea demers cat ar costa?
Răspuns la discuția inselaciune masina second
un asemenea demers cat ar costa?
Buna ziua !As avea o intrebare in urma cu 9 luni am cumparat o masina .Proprietarul ne-a garantat buna conditie a masinii.Acum insa au inceput problemele.Geamul din fata a crapat si cand am schimbat la service ne-au adus la cunostinta ca precis masina a fost rasturnata pentru ca toata caroseria e stramba.Acum crapa de dinafara acoperisul in unele locuri e lipita cu scoci.Ce am putea face? Putem da in judecata fostul propritar sau a trecut multa vreme de cand am cumparat?
Discuție divort
traiesc cu o persoana in concubinaj de 17 ani.Locuim in casa mamei mele iar buletinul concobinului meu este la aceeasi adresa.De o perioada nu ne mai intelegem si asi vrea sa ma despart de el .Nu vrea sa plece din casa sustinand ca are dreptul sa stea acolo.Ce ar trebui sa fac? Mentionez ca politia mi- a zis ca nu poate interveni.Multumesc.
daca nu a fost dusa atunci la service?

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Da! Formulati o actiune estimatorie, fondata pe viciile ascunse ale lucrului!
Foarte important insa este să fi depus diligentele necesare in momentul cumpărării (s-o fi dus la service).

am cumpărat o skoda fabia in urmă cu 9 luni.Mi a fost garantata buna fynctionare a masinii.Insa dupa doua luni am constatat ca masina a fost rasturnata si nici nu functioneaza bine.Se poate da in judecata proprietarul ca mi a vandut cu buna stiinta stiind faptul care este situatia in realitate?