avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate alecsvlad

Activitate alecsvlad

Va multumesc foarte mult, indicatiile dumneavoastra sunt foarte precise si folositoare.
va multumesc foarte mult. Intrucat indicatiile administratorului, precum si ale presedintelui sunt foarte evazive si au de obicei rolul de a descuraja orice demers de acest gen, voi solicita in scris, indicand articolele mentionate de dumneavoastra mai sus.
In cazul in care se solicita spre exemplu zugravirea sau montarea unui sistem de supraveghere, lucrarea trebuie aprobata de absolut toti locatarii sau se face prin acceptul a 50% + 1 ?
Va multumesc
Bun, haideti sa discutam concret : doresc sa ii pun in vedere presedintelui ca trebuiesc executate o serie de reparatii precum schimbarea intrerupatoarelor si repararea incuietorilor usilor din bloc, usi echipate cu interfon.
Este de ajuns o cerere semnata de mine, adresata presedintelui, sau este nevoie sa adun si alte semnaturi de la locatarii din bloc ?
Va multumesc!
Va multumesc pentru pentru raspuns. Am intrebat tocmai pentru ca nu am reusit sa gasesc in Legea 196/2018 astfel de dispozitii. Dupa o discutie cu administratorul asociatiei referitoare la reparatii minore ce trebuiesc executate in bloc (intrerupatoare, inchizatori usi) am fost indrumat sa fac o cerere pe care sa o semneze absolut toti proprietarii, lucru imposibil de facut, intrucat o parte dintre locatari nu locuiesc in oras, sau ajung foarte rar.
Am inteles perfect ca pentru lucrari de modernizare mai ample sau mai costisitoare (zugravire, montare sistem supraveghere video, etc) este intr-adevar nevoie de acordul locatarilor, insa mi se pare de bun simt ca reparatiile minore sa se faca intr-un mod cat mai simplu.
In ce conditii poate fi folosit fondul de reparatii constituit de o asociatie de proprietari? Este nevoie ca 100% din locatarii unui condominiu sa isi exprime acordul pentru realizarea unor reparatii, in cazul in ca reparatiile ce trebuiesc realizate fac parte din spatiul comun ? M-ar ajuta exact articolul si legea, intrucat doresc sa intocmesc o solicitare de utilizare a fondului de reparatii. Va multumesc