avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate RaisaAlexia

Activitate RaisaAlexia

Răspuns la discuția Marca inregistrata
Va multumesc frumos pentru raspuns. Din punct de vedere legal insa, are dreptate? Deoarece nu as vrea sa se ajunga mai departe in cazul in care omul are dreptate. Pentru mine este doar un aspect de principiu la mijloc, nu am practic nimic altceva de castigat sau pierdut, in cazul in care modific denumirea grupului.
Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns...
Sunt persoana fizica si am un grup pe un site de socializare unde creez practic o comunitate de oameni harnici. In general vorbim despre multi artisti si/sau artizani insa nu se limiteaza la atat, accepand in comunitatea noastra si persoane care presteaza diverse servicii (curatenie, foto-video, grafica, asigurari,organizari evenimente, catering, etc) ajungand pana la membri care detin plantatii, produc miere, etc...un grup foarte variat. Grupul se numeste (sa zicem) „xxx cu putere„ si are ca logo un magazinas desenat si o funda unde este specificat acest nume. Saptamana aceasta am fost contactata de cineva care are marca inregistrata pe „yyy cu putere„ si mi s-a solicitat sa renunt complet la denumire si logo deoarece se aseamana din pdv fonic cu marca lor si am folosit un font caligrafic asa cum au folosit si ei + asemenarile din denumire. Mentionez ca fonturile, logo-ul...nimic nu se aseamana. Fonturile caligrafice au tendinta de a semana (atat cele doua intre ele cat si alte 100 de fonturi) insa sunt complet diferite. Singura asemenare este acea sintagma (nu este exact aceasta) „cu putere„, cuvinte extrem de uzuale de altfel, dar care acum mi se interzic. Initial am vrut sa ii fac pe plac si sa renunt la aceasta sintagma, aratandu-i un exemplu in care transform grupul si pagina in „xxx puternica„ in loc de „xxx cu putere„ crezand ca asta ii deranja. Am aflat cu stupoare ca nu e doar atat, ei imi impun sa renunt la tot. Personal mi se pare aberant. Am rugat persoana respectiva sa imi faca o sesizare oficiala in acest sens si am depus intre timp si eu o cerere de inregistrare marca la Osim pentru a vedea daca am ori ba voie sa folosesc aceasta denumire si pentru a evita, in cazul in care mi se aproba, astfel de situatii pe viitor. Totul este prea recent pentru a va putea spune daca s-a acceptat cererea mea din pacate. Ulterior am primit si sesizarea prin care mi se solicita ca in termen de 48 ore sa inchid pagina respectiva. Mentionez si ca eu ma ocup practic de promovarea paginilor inscrise in grupul meu, fara costuri si am facut solicitarea de inscriere pe codul Nisa 35. Cei ce ma acuza au alte coduri.
V-am scris mult din dorinta de a fi cat mai clara posibil situatie. Intrebarea mea este...au voie sa-mi interzica asa ceva?