avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanCatalin88

Activitate bogdanCatalin88

Institutiile publice si demnitarii au dreptul sa blocheze si sa cenzureze pe paginile publice de Facebook accesul, dar si dreptul cetatenilor romani de a se exprima?
Va multumesc pentru raspunsul prompt, domnule Neagu. Am sa va urmez recomandarea si am sa merg maine la inspectorul de la ghiseul ANAF.
Buna ziua,

Am primit in Spatiul Privat Virtual (platforma ANAF) doua documente in format PDF.

1. DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA pentru stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate (Anul 2014)
2. DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA pentru stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate (Anul 2015)

Pe ambele documente la sectiunea "II. Determinarea contributiei de asigurari sociale de sanatate" am urmatoarele:

3. Obligatii privind platile anticipate - Decizie curenta - Suma: X lei
4. Diferente de contributii rezultate din regularizarea anuala b) diferente stabilite in minus - Decizie curenta - Suma: X lei.

Spre urmare, aceste diferente stabilite sunt in minus.

Am descarcat tot de pe SPV (ANAF), documentele mele referitoare la plata contributiilor (D112 Contributii), iar pe anul 2014 si 2015 au fost platite contributiile la CASS pe veniturile pe care le-am avut. De asemenea, am cerut si primit document pe SPV referitor la Obligatii de plata, unde imi scrie ca am ZERO obligatii de plata.

Avand aceste informatii am urmatoarele intrebari:

a) Trebuie sa platesc eu sumele respective sau sa le primesc inapoi?
b) Ati intampinat asemenea chestiuni in activitatea Dvs?
c) Cum pot lua contact cu o persoana (jurist, contabil) care sa ma ajute contra-cost in aceasta privinta?