avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate Arrow127

Activitate Arrow127

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult pentru raspuns. Eu imi inteleg greseala , mi-o asum , si daca sunt ceva sanse de castig in instanta ma duc sa ma lupt fara regrete, de aici si intrebarea mea. Linia de credit e de 3000 lei cu 20 lei dobanda pe zi si de la 1 zi de intarziere 20 lei dobanda/zi + 24 de lei penalitate/zi. Am incercat intelegere la ei dar nu m-au ajutat cu nimic. Indiferent ca sunt incluse in contract, acest lucru nu inseamna ca nu pot fi clauze abuzive.
Buna seara,

Pot ataca in instanta niste IFN-URI care practica dobanzi foarte mari si penalitati extra mai mari decat dobanzile ? Practic daca ai probleme o luna si depinzi de un singur salariu si nici acela intreg iti e aproape imposibil sa revii cu linia de credit respectiva.

Multumesc !
Buna ziua,

Ce se poate intampla daca nu platesti o factura in Germania ? O cunostinta de a mea a stat in spital in Germania anul trecut , 7500 RON de plata , dar nu a platit inca. Firma i-a dat banii pentru factura pentru a o plati, dar respectivul a suferit un accident la cateva zile distanta si a folosit acei banii pentru acel incident. A spus la angajator ca va plati factura in urmatoarele luni , acesta a fost de acord, acum situatia e neclara. Inculpatul daca pot spune asa va plati acea factura dar va mai dura 2-3 luni. Momentan e din nou la lucru in Germania.

Buna ziua,

Cresc din 6 in 6 luni conform conventiei. Am deja o poprire pe salariu de 2 ani, dar cu care termin in 1 an de zile si automat pot inchide si dosarul lor in 2 ani. Am nevoie de o rata mai mica timp de un an pentru ca deja 1/3 din salariu e poprit si 1/3 se duce pe chirie si facturi. In plus, de anul trecut stim cu totii ce scumpuri au fost si vor fi. Conventia actuala e pana in 2025, azi dimineata le-am scris si astept un raspuns din partea lor. Eu le cer doar putin timp pt. a rezolva lucrurile amiabil.

In caz contrar probabil dosarul se duce la executare si da, ma interesa sa stiu daca ma pot folosi de clauzele abuzive pentru a ataca executarea si a o anula.
Si ar mai fi o chestie, la care nu am raspuns si poate ma puteti lamuri. Cand am facut creditul, functionarul a folosit niste date false pentru a trece creditarea. Nu a mentionat faptul ca stau in chirie, a fosolit datele nush cui unde a trecut el ca locuiesc. Practic aveam grad de indatorare peste 60% cu rata de 800 lei + chirie + rata lor de 400-500 lei dintr-un salariu de 2300 Ron. E legal asa ceva...modul in care mi-au acordat creditul? Era evident ca urmeaza problemele la plati. Greseala mea ca am acceptat un asemenea imprumut o scoatem din schema, multi semneaza fara sa gandeasca pe moment.

As vrea sa stiu, in procente, din exp. d-voastra, ce sanse am sa anulez o executare silita.

Un lucru e clar, eu vreau sa platesc toata datoria. Nici nu ma intereseaza sa recuperez clauzele abuzive, vreau doar flexibilitate la plati timp de 1 an.
Cresc din 6 in 6 luni conform conventiei. Am deja o poprire pe salariu de 2 ani, dar cu care termin in 1 an de zile si automat pot inchide si dosarul lor in 2 ani. Am nevoie de o rata mai mica timp de un an pentru ca deja 1/3 din salariu e poprit si 1/3 se duce pe chirie si facturi. In plus, de anul trecut stim cu totii ce scumpuri au fost si vor fi. Conventia actuala e pana in 2025, azi dimineata le-am scris si astept un raspuns din partea lor. Eu le cer doar putin timp pt. a rezolva lucrurile amiabil.

In caz contrar probabil dosarul se duce la executare si da, ma interesa sa stiu daca ma pot folosi de clauzele abuzive pentru a ataca executarea si a o anula.
Si ar mai fi o chestie, la care nu am raspuns si poate ma puteti lamuri. Cand am facut creditul, functionarul a folosit niste date false pentru a trece creditarea. Nu a mentionat faptul ca stau in chirie, a fosolit datele nush cui unde a trecut el ca locuiesc. Practic aveam grad de indatorare peste 60% cu rata de 800 lei + chirie + rata lor de 400-500 lei dintr-un salariu de 2300 Ron. E legal asa ceva...modul in care mi-au acordat creditul? Era evident ca urmeaza problemele la plati. Greseala mea ca am acceptat un asemenea imprumut o scoatem din schema, multi semneaza fara sa gandeasca pe moment.
Salutare,

Am un credit facut in 2018 la Simplu Credit IFN la care anul trecut a fost declarata scadenta anticipata. Momentan avem o intelegere de plata dar ratele cresc la 6 luni si nu stiu cat le voi mai putea plati. Ei nu sunt de acord cu o noua intelegere(rate mai mici). Intrebarea mea ar fi : avand in vedere ca la contractarea creditului am avut un comision de analiza dosar de 999 Ron + 99 Ron/comision de administrare in fiecare luna (timp de vreo 4 ani) daca merg in instanta cu ei as putea sa recuperez acesti bani, sau ma rog, sa se scada din soldul creditului? Mentionez ca timp de un an, intre 2020-2021, nu am platit deloc din cauza unor probleme, timp in care nu m-a contactat nimeni de la ei. Vreau sa platesc soldul ramas dar in conditii mai umane ca sa spun asa.

Multumesc!
Buna seara,

Sunt sanse de a refinanta un credit care a fost executat silit ?
Deja 2/3 din suma am platit-o in 2 ani ( de la poprire ) iar teoretic intr-un an de zile achit tot. Probabil ca sunt minime sansele de o refinantare dar am zis totusi sa intreb si aici ;).

Multumesc !
Poprire salariu / Certificat verde

Buna ziua,

E legal sa fiu conditionat de un certificat "verde" pentru a-mi ridica salariul de la banca?
Mentionez ca am o poprire la Raiffeisen, poprirea din salariu o face angajatorul.

Inca nu e certificatul verde obligatoriu in banci, dar urmeaza.

Multumesc!
Răspuns la discuția Executare silita IFN
As mai avea o intrebare : daca instanta "anuleaza" clauzele si comisioanele abuzive dintr-un contract...imi pot recupera acele sume de bani sau doar sunt anulate din momentul deciziei si atat ? Platesc de 5 ani - 100 lei / luna comision de administrare....
Răspuns la discuția Executare silita IFN
Care este diferenta intre cele 2?