avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate me.elena

Activitate me.elena

Buna seara ,

Am o intrebare legata de sectorul constructiilor :angajatorul cu cod CAEN 7112- fara activitate in domeniul constructiilor ( birou de proiectare si arhitectura) trebuie sa plateasca salariul brut de 3000 de Lei pentru toti salariatii( ingineri , proiectanti ,secretara , portar )?
Multumesc frumos pentru raspuns , acum am inteles.
Buna ziua
Am o societate comerciala cu sediu secundar declarat fara salariati prin decl 061 .Sediul secundar il folosesc pe baza unui contract de inchiriere pe termen de 1 an cu incheierea altui contract an de an drept pentru care anual la Registrul Comertului fac procedura de prelungire sediu secundar.Nedumerirea mea este daca mai depun decl 061 sau nu tinand cont ca nu se modifica nimic decat perioada.Pe declaratia initiala am trecut data de incepere a activit si data de incetare cf contractului initial .
Răspuns la discuția Completare si depunere D394
De cel care tine contabilitatea sau detine semnatura digitala (contabil primar , expert )
Buna ziua

Va rog frumos sa ma ajutati cu o indrumare: la o societate care vinde auto sh numai din tara , cumpara si de la persoane fizice pe baza de contract de v-c , si ulterior le revinde persoanelor juridice.Poate sa plateasca la aceste masini care le cumpara de la pf tva la marja de profit ? Mentionez ca societatea este platitoare de tva .
Stiam ca numai la cele din ue se poate si in anumite conditii.
Va rog o parere.
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu o monagrafie contabila pentru urmatoarea speta : o societate comerciala detine in patrimoniu o cladire care a fost reevaluata la data de 31.12.2016 la valoare de 53.000 lei ( de catre un evaluator autorizat).
Eu in contabilitate am in contul 212 -27.000 lei si in contul 2812-9436.89 lei .
Cladirea este din 2006 , acum trei a fost prima evaluare si a "iesit "fix pe suma din contabilitate.
Ei acum practic i s-a dublat valoarea .
Am inteles ca trebuie sa anulez amortizarea , sa inlocuiesc valoarea bruta cu valoarea reevaluata.
Va rog din suflet daca cineva ma poate indruma ca nu inteleg nimic din ce am de facut.
:((
Răspuns la discuția Decl 010 si 101 la un ONG
O sa primesc amenda ?
Buna ziua

La un ONG fara activitate economica pana acum am depus 101 pe 0 in fiecare an , acum mai nou nu vor sa imi mai primesca 101 pana nu depun 010 cu trecere la imp pe profit .( nu inteleg de ce sa-l trec la profit daca nu avem decat un minim de activitate 2-3 extrase de banca etc)
S-a modificat legea de anul acesta ?
Ma poate ajuta cineva ?
Buna ziua

Avem o societate cu obiect de activitate comert cu amanuntul care vinde marfa atat persoanelor fizice pe baza de bon fiscal , cat si persoanelor juridice carora le emite facturi fiscale.
Facturile fiscale emise persoanelor juridice sunt incasate unele prin banca altele cu chitanta.
In urma unui control de la Anaf ni s-a spus ca nu avem voie sa emitem chitante facturilor emise pe persoana juridica ci bon de casa.( au spus ca s-a modificat legea de cateva luni)
Stie cineva le ce lege se refera ? Am gresit ca am incasat cu chitanta de la persoana juridica ?
Va rog daca ma poate lamuri cineva :O

Buna seara

Un incident asemanator am patit si eu cu un membru al familiei , care la momentul internarii in spitalul privat a fost informata ca va avea de plata maxim 2500 lei iar dupa trei zile cand am fost sa o externez am platit 8200 lei , i-au facut si alte investigatii suplimentare care nu aveau nimic in comun cu diagnosticul.Asa se intampla uneori la privat . Am platit fara comentarii pt ca altfel nu o externau .