avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate ccgmau

Activitate ccgmau

Răspuns la discuția Cenzor ong - asociatie culturala
va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Cenzor ong - asociatie culturala
Va multumesc pentru raspuns.
Mai precizez faptul ca, asociatia a fost infiintata in anul 2012, iar in actele de infiintare ale asociatiei a fost nominalizat un cenzor (care face parte din cei 14 asociati). Cenzorul nu are calitatea de expert contabil/contabil autorizat. (nu am inteles eu bine legea, in cazul comisiei de cenzori formata din 3 persoane stiu ca unul trebuie sa fie expert contabil/CA, insa in situatia in care este numit un singur cenzor, dintre membrii asociatiei, acesta ce conditii trebuie sa indeplineasca?)
Sa inteleg ca, chiar daca a fost nominalizat in actele constitutive ale asociatiei, daca asociatia are mai putin de 15 asociati, cenzorul nominalizat nu trebuie sa intocmesca raportul anual, pentru situatiile financiare ale ONG-ului?
Va multumesc.
Buna ziua,
Avem o asociatie culturala, cu 14 membrii asociati, cu cenzor stabilit prin statut si nominalizat in actul constitutiv. Mentionez ca cenzorul face parte din asociatii ong-ului, insa nu are calitatea de expert contabil/contabil autorizat.
Va rog sa imi comunicati daca cenzorul a fost legal numit (fara sa aiba calitatea de expert contabil/ contabil autorizat).
Va multumesc.
Sunt PFA - profesii liberale. Daca ma-s angaja in cadrul PFA-ului mai trebuie sa platesc contributiile stipulate in ordonanta 58? (cas, sanatate, somaj).
Va multumesc.
am primit de la un client facturi de chirie pentru tehnica de calcul emise de o firma din germania. facturile sunt pentru lunile aug, sept, oct, nov, au fost transmise cu intarziere.
in contabilitate le voi inregistra in luna noiembrie. sunt nelamurita in ceea ce priveste tva-ul. care este tratamentul fiscal? firma este platitoare de tva la trimestru. se modifica? in decontul de tva unde trebuie sa trec sumele respective?
va multumesc!