avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate lili7

Activitate lili7

Va multumezc mult dl. Scalat!! Ati inteles foarte bine situatia, exact despre asta este vorba. Raspunsul dvs imi este foarte util, Multumesc din nou!!
Va multumesc pentru raspuns! Bineinteles ca stiu ca o astfel de parcare trebuie administrata dar aceasta parcare are si acces public cu flux mare de masini zilnic iar senzorul de lumina se aprinde de fiecare data cand intra o masina, de exemplu! Intrebarea mea e: Are dreptul un gardian la indicatiile administratorului sa-mi interzica accesul la proprietatea mea privata? Sau acest drept il are doar un judecator printr-o decizie judecatoreasca?? Are dreptul acest administrator sa-mi impuna o taxa de intretinere fixa lunara in euro fara sa-mi prezinte nici o factura ? Iar aceasta taxa sa fie de valoarea unei chirii lunare, deci eu daca as vrea sa inchiriez garajul, banii ce i-as lua pe chirie ar treb ui sa-i dau administratorului... sincer mi se pare un abuz !!!! Eu cred ca el are dreptul sa-mi impuna niste cheltuieli cu administrarea parcarii dar acestea ar trebui demostrate si motivate dupa ce s-a stabilit o divizare intre consumurile create de public si cele de proprietari. Voi ce parere aveti? Dupa cunostintele mele, o taxa o poate impune doar autoritatile publice și constă în sumele de bani prevăzute de hotărâri sau ordonanțe guvernamentale.
Buna ziua, doresc sa va expun un caz particular in care administratorul unei cladiri pretinde o taxa colosala pentru intretinerea parcarii.

Imobilul este compus din mai multe apartamente pe de o parte si pe de alta parte dintr-o zona de magazine (Mall). Parcarea este la subsol pe doua etaje dar este comuna, nu s-a facut nici o saparatie intre parcarile cumparate de proprietarii apartamentelor si parcarile pe care le folosesc cumparatorii magazinelor. In alte cuvinte in aceasta parcare poate intra cine vrea toata ziua si intr-adevar exista un flux mare de masini care ocupa aproape tot timpul si parcarile private (cumparate de locuitorii blocului).

Cand am cumparat apartamentul ni s-a promis ca parcarea va fi divizata, un etaj pentru proprietari si un etaj pentru accesul cumparatorilor de la Mall dar nu s-a intamplat asta si acum este un haos total. In loc de bariera cu card (care ni s-a promis si asta la cumparare), s-a instalat un fel de "usa" gen jaluzea care se ridica foarte incet. (aceasta usa s-a instalat fara sa ne fie ceruta parerea sau acordulsi se deschide la ora 9 dimineata si se inchide seara la 9, exact programul magazinelor).

Parcarea este prevazuta cu telecamere dar zona unde sunt locurile mele de parcare nu este supravegheata, lipsesc telecamerele (de cate ori il intreb pe paznic de ce a lasat alte masini sa parcheze pe locurile mele de parcare cumparate imi spune ca el nu are ce sa faca pentru ca nu se vede, nu sunt telecamere acolo). Tot aici, este o bezna cumplita pentru ca in zona noastra nu exista becuri.

Fiind un loc mai retras si intunecos, multa lume urineaza si chiar defecheaza, este un miros insuportabil ori de cate ori trebuie sa parcam. Venim in tara foarte rar, si stam putin, in medie o luna pe an, dar de cate ori venim suntem foarte stresati pentru ca nu putem folosi in pace proprietate noastra.

Am ingradit parcarea cu un lant dar l-au rupt si furat. Acum administratorul a dat ordin paznicilor sa blocheze masinile care nu platesc taxa de intretinere. Mentionez ca nimeni nu mi-a adus la cunostinta ca ar fi o taxa de intretinere, nu mi s-a prezentat nici o factura, nu s-a afisat nimic cu privire la asta doar s-a umplut blocul cu afise ca va bloca intrarea in parcare a locatarilor care nu au platit taxa de intretinere.
Acum risc sa nu mai pot intra pe proprietatea mea privata.

Intrebare: are dl. administrator (care este si proprietarul magazinelor) dreptul sa-mi interzica sa intru pe proprietatea mea privata? Ce trebuie sa fac daca gardienii imi interzic accesul la parcarea proprietate personala.

Mentionez si faptul ca eu nu e ca nu vreau sa platesc intretinere, dar nici macar nu stiu in ce consta (gardienii sunt pentru mall, de parcarea mea nu le pasa, poate sa parcheze oricine acolo, lumina nu este, de doua ori mi-am luxat piciorul, curatenie..... zona infecta). Sunt total nemultumita si acum risc si sa nu mai am acces la parcare. E posibil ca administratorul sa scoata din burta o taxa fixa pe luna pt. fiecare locatar fara sa prezinte o factura macar? Va rog indrumati-ma ce trebuie sa fac.
Va multumesc mult !!
Buna ziua,
am o casa in constructie: subsol,parter,etaj 1 si mansarda.Din lipsa banilor am oprit lucrarile acum 2 ani.As dori sa stiu daca pot termina lucrarile si intabula doar mansarda si ce se intampla cu restul de casa, ce trebuie sa fac. Daca sunt anumite termene si ce pasi trebuie urmati, daca este nevoie de o alta autorizatie de consturctie pt terminarea mansardei, eventual daca pot finisa tot exteriorul casei (izolatia termica inclusa) si intabula doar mansarda.
Va multumesc
va multumesc tuturor pentru raspunsuri
In cazul in care doresc sa renovez prin modificarea aspectului exterior si formei, gardul care imprejmuieste proprietatea mea(gard construit excusiv de noi), pentru autorizarea de construire este nevoie si de acordul vecinilor? Iar in cazul in care vecinii nu dau acest acord ce pot sa fac???
In prezent gardul existent consiste intr-o simpla plasa de sarma ruginita sustinuta din 2 in 2 metri de niste stalpi de fier. Eu as dori sa construiesc un gard plin (zid) pentru ca nu doresc sa vada vecinii ce fac eu in curte. Pe langa asta hotii au spart usa de la casa de mai multe ori furand diverse obiecte personale.
Nu am nici o sansa sa obtin acordul vecinilor pentru ca sunt niste oameni foarte invidiosi si rau intentionati, ca sa va dati seama, doar pt. finisarea fatadei dinspre partea lor mi-au cerut 15 000 de euro. Am angajat alpinisti si astfel am rezolvat problema, dar cu gardul nu mai stiu cum sa procedez.
V-as ruga foarte mult sa ma asfatuiti daca exista o cale legala care sa-mi permita sa-mi protejez proprietatea de hoti si de ochii rai ai vecinilor, si care este limita maxima a inaltimii gardului.
Va multumesc nespus de mult,
Liliana Pop
Doresc sa va multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat si care m-au ajutat foarte mult. Intre timp am luat legatura si cu Inspectoratul in constructii si cu primaria locala si toti sunt unanim de acord ca folosirea alpinistilor nu poate fi interzisa de care vecini atata timp cat spatiul aerian este proprietate publica si nu privata.Din pacate abia atunci cand iti construiesti o casa constati cati dusmani ascunsi ai avut!!
Va multumesc inca o data pentru amabilitatea dvs.
Liliana Pop

Buna ziua,
am o problema cu unul dintre vecini: construiesc o casa, am autorizatie de construre, am si acordul vecinilor. Constructia este ridicata (etaj si mansarda), este in faza de acoperire si finisaj fatada. Vecinul nu ne da voie sa finisam fatada dinspre partea lui. Casele sunt lipite.
Am incercat sa tratam cu vecinul pentru folosirea schelelor in curtea lui dar nu a acceptat, am apelat la alpinisti, am facut contract cu ei dar: Avem nevoie de alt acord al vecinilor pentru finisarea fatadei cu alpinisti????
In momentul de fata vecinul ne santajeaza, spune ca ne da voie sa finisam fatada daca ii dam 15 000 de euro.
Cum putem rezolva aceasta problema? Care sunt drepturile noastre si cele ale vecinilor in aceasta situatie.
Va multumesc foarte mult,
Liliana Pop