avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate bogdy_m17

Activitate bogdy_m17

Răspuns la discuția Drept asupra pivnitei
catre cine se face aceasta solicitare ?multumesc
Răspuns la discuția Cadastru - intrare gard vecin
Multumesc de raspuns, unul legal si clasic. Deci eu nu vad logica in legile pe care ar trebui sa le respectam. Ai un teren, cineva iti ocupa terenul abuziv, jumatate din el sa zicem, si tu stai sa te judeci, ani de zile, pentru ceva care e al tau ? adica cineva actioneaza barbar, si noi trebuie sa fim finuti sa mergem pe calea legala si poate la pensie ajungi sa faci si casa, dar el sta bine mersi pe terenul care nu-i apartine. Interesant.
Buna ziua,

Adresez o probema des intalnita, situatia e urmatoarea:

Teren intravilan cu CF, nu este cadastrat. Vecinul din stanga, tot necadastrat. Vecinul a intrat cu 30 mp, cu distanta intre 50cm si 1m pe terenul meu. Ce se poate face ?

Am primit solutii de genul: renuntare la suprafata(serios ?!) sau proces de granituire. Vecinul are casa neintabulata si terenul necadastrat, nerespecatand multe norme, construita pra aproape de gard, etc.

Intrebarea e cum se poate obtine cadastru ? doar prin process de grantuire ?
banuiesc ca optiunea sa-i daram gardul si sa fac unul nou pe unde ar fi corect nu e o optiune.

Sunt de acord ca medierea ar fi cea mai rapida, daca se poate, dar daca nu, care ar fii optiunile ?

Multumesc