avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate M 123

Activitate M 123

Buna ziua!
La un credit ipotecar facut in 2021 ,rata de 1250 din care 550 principal , acum a ajuns rata la 1950 si principalul 330 .
Este normal sa scada principalul ?
Multumesc!
Concediu paternal.
Salariul meu net este compus din multe bonusuri plus un salariu de baza.
Daca sunt in concediu paternal ce salariu ar trebuii sa iau pe luna respectiva ?
Cu bonusuri sau fara ?
Legea nu spune nimic de bonusuri?

Lege 117/2022. Indemnizația pentru concediul paternal se plătește din fondul de salarii al angajatorului și este egală cu salariul corespunzător perioadei respective.

Buna ziua!
Sunt in CCC si doresc sa mai lucrez ceva part-time ,totusi sa beneficiez incontinuare de indemnitatie. Se poate ?
Buna ziua!
Sotia are cele 12 luni lucrate din perioade asimilate la trei locuri de munca, deci are lunile in care a schimbat angajatorul cu putine zile lucrate respectiv ( 3~9 zile). Se ia in calcul luna care nu este completa?

Mulțumesc frumos!
Buna ziua!
Cele 15 zile in care se poate plati amenda la jumatate sunt lucratoare sau calendaristice? Daca se poate să-mi spuneti si legea. Mulțumesc!
Buna ziua! Pentru un credit prima casa se spune ca nu ai voie sa ai un imobil cu supprafata mai mare de 50 mp.
Eu am mostenire o casa de la bunica care are 48 mp, dar si cu anexe ajunge la 99mp.
Se iau in considerare anexele si pot avea o problema sa nu mi se acorde creditul?
Mulțumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie de crestere copil
Sunt 12 luni cu facultatea, daca se pune... Nu sunt sigur daca se ia in calcul facultatea...

Dapix a scris:

La data nașterii copilului trebuie să aveți lucrate 12 luni din ultimele 24 de luni. Altfel nu puteți beneficia de indemnizație.

Răspuns la discuția Indemnizatie de crestere copil
Da. Facultatea a fost la zi

Cornel Vasile a scris:

Facultatea a fost la zi ?


Buna ziua, Am terminat facultatea in septembrie 2018 iar in octombrie 2019 trebuie sa nasc, precizez ca de cand am terminat facultatea si pana la nastere am lucrat 4-3-3 luni. Am dreptul la indemnizatia de crestere copil? Mulțumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie de crestere copil
Buna ziua, Am terminat facultatea in septembrie 2018 iar in octombrie 2019 trebuie sa nasc, precizez ca de cand am terminat facultatea si pana la nastere am lucrat 4-3-3 luni. Am dreptul la indemnizatia de crestere copil? Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Detaliati nelămurirea dvs.