Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Sunt in CCC si doresc sa mai lucrez ceva ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Sunt in CCC si doresc sa mai lucrez ceva part-time ...

Buna ziua!
Sunt in CCC si doresc sa mai lucrez ceva part-time ,totusi sa beneficiez incontinuare de indemnitatie. Se poate ?
Da, se poate ... OUG 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor prevede faptul că plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă dacă persoana aflată în concediu realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri nete, adică după aplicarea impozitului și a contribuțiilor sociale aferente mai mici de 5 ori cuantumul indemnizației minime de CCC. Din luna martie a acestui an, indemnizație minimă a crescut de la 1.250 lei la 1.314 lei/lună.
Prin urmare, venitul net pe an care nu afectează dreptul la indemnizația de CCC este de 6.570 lei. .. adica 547,5 lei net/luna .. 847 lei brut/luna ..c.i.m. cu 46 ore/luna
Buna ziua,

In cazul in care o mamica lucreaza in timpul indemnizatiei, dar veniturile sale nu depasesc pragul mentionat de dvs mai jos, mai este eligibila pt stimulemtul de insertie?

Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Da, se poate ... OUG 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor prevede faptul că plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă dacă persoana aflată în concediu realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri nete, adică după aplicarea impozitului și a contribuțiilor sociale aferente mai mici de 5 ori cuantumul indemnizației minime de CCC. Din luna martie a acestui an, indemnizație minimă a crescut de la 1.250 lei la 1.314 lei/lună.
Prin urmare, venitul net pe an care nu afectează dreptul la indemnizația de CCC este de 6.570 lei. .. adica 547,5 lei net/luna .. 847 lei brut/luna ..c.i.m. cu 46 ore/luna

Da, este eligibila pentru stimulentul de insertie.