avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Sunt in CCC si doresc sa mai lucrez ceva ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Sunt in CCC si doresc sa mai lucrez ceva part-time ...

Buna ziua!
Sunt in CCC si doresc sa mai lucrez ceva part-time ,totusi sa beneficiez incontinuare de indemnitatie. Se poate ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:06, 2 Noiembrie 2023
Da, se poate ... OUG 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor prevede faptul că plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă dacă persoana aflată în concediu realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri nete, adică după aplicarea impozitului și a contribuțiilor sociale aferente mai mici de 5 ori cuantumul indemnizației minime de CCC. Din luna martie a acestui an, indemnizație minimă a crescut de la 1.250 lei la 1.314 lei/lună.
Prin urmare, venitul net pe an care nu afectează dreptul la indemnizația de CCC este de 6.570 lei. .. adica 547,5 lei net/luna .. 847 lei brut/luna ..c.i.m. cu 46 ore/luna
Buna ziua,

In cazul in care o mamica lucreaza in timpul indemnizatiei, dar veniturile sale nu depasesc pragul mentionat de dvs mai jos, mai este eligibila pt stimulemtul de insertie?

Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Da, se poate ... OUG 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor prevede faptul că plata indemnizației pentru creșterea copilului nu se suspendă dacă persoana aflată în concediu realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri nete, adică după aplicarea impozitului și a contribuțiilor sociale aferente mai mici de 5 ori cuantumul indemnizației minime de CCC. Din luna martie a acestui an, indemnizație minimă a crescut de la 1.250 lei la 1.314 lei/lună.
Prin urmare, venitul net pe an care nu afectează dreptul la indemnizația de CCC este de 6.570 lei. .. adica 547,5 lei net/luna .. 847 lei brut/luna ..c.i.m. cu 46 ore/luna


Da, este eligibila pentru stimulentul de insertie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! sunt in crestere copil pana la varsta de 3 ani. va ... roxana_d24 roxana_d24 Buna seara! Sunt in crestere copil pana la varsta de 3 ani. Va rog sa-mi spuneti daca ma pot intoarce la munca cu cateva ore si sa iau si indemnizatie si ... (vezi toată discuția)
Pfi si concediu crestere copil civik civik Buna ziua, Am nevoie de indrumare in legatura cu urmatoarea situatie: sotia mea este medic si lucreaza la o clinica privata, prin CIM. In paralel, ... (vezi toată discuția)
Restrictii acordare stimulent de insertie Madalina1502 Madalina1502 Buna ziua! Am o nelamurire legata de acordarea stimulentului de insertie. Pana in februarie 2023 ma aflu in CCC. Saptamana trecuta am infiintat un PFI ... (vezi toată discuția)