avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate AnnyaM

Activitate AnnyaM

Buna ziua,
Am cumparat copilului meu o pereche de adidasi de firma in jur de vreo 500 lei acum vreo 4 luni.
Am constatat ca au o gaura in talpa. Copilul i-a folosit pentru a merge la scoala. M-am gandit ca e un viciu de fabricatie . Cei care mi-au vandut mi-au spus ca, garantia este doar de 1 luna, eu stiam ca se asigura pe cel putin 6 luni de la cumparare. Ma puteti ajuta cu un sfat, legislatie?
Multumesc!
Buna ziua,
In annul 2008 am cumparat un teren de 1000mp de la un cetatean care a vandut si loturile alaturate altor cetateni. Vecinul a pus gardul abuziv pe terenul nostru furandu-mi 18m2. Deoarece nu intentionam sa construim nimic in viitorul apropiat nu am mai chemat cadastrist sa masoare exact terenul. Inteleg de la ceilalti vecini ca domnul in acte a vandut mai mult decat era dimensiunea terenului/total si ca acum ar trebui ca fiecare sa cedam o mica parte din teren, noi renuntand la bucata care o are vecinul deja, altfel vom avea toti problema la intabularea caselor. Mie mi se parea aiurea sa cedez orice bucata de pamant pe care am dat banii la momentul respective. Pentru rezolvarea situatiei vecinii imi cer declaratie notariala pe care sa mentionez ca renunt la acei 18m2.
Ce credeti ca ar trebui sa fac ca sa fie bine pentru mine?
Multumesc!
P.S. Nu vreau sa am probleme cu intabularea casei, dar nici nu as dori sa cedez 18m2(bani platiti la cumparare)
Buna ziua,
In luna aprilie 2017 am obtinut un Certificat de calificare profesionala pentru administrator imobile acreditat de Ministerul muncii si de Ministerul educatiei. avand cod 5121.2.3.
Dupa noua lege 196/2018 mai este necesar un alt curs pentru recalificare?
Atestat de la primarie este necesar?
Multumesc.