avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate nerek

Activitate nerek

Am cerut sa citesc contractul, fiind presat de moment l am citit repede, nu mi am dat seama ca acel contract este in favoarea lor, doar mi-a trezit o suspiciune cand pe contract scriau alte chestii decat cele spuse.

Pe scurt, inainte de semnarea contractului am facut o intelegere cu doamna responsabila acolo, sa platesc prima rata pe loc (500 lei) iar urmatoare rata dupa prima activitate platita, la care ea a fost de acord. Mi au facut cateva poze, dupa care mi au spus sa revin zilele urmatoare. Am revenit, dar mi s-au cerut alti bani sustinand ca acestia sunt necesari sa acopere costurile fotografului si a prelucrari pozelor respective, fapt niciodata mentionat anterior.

E vorba de principiu, de bani mai putin. Consider ca, aici am fost inselat, contractul l-am semnat doar pentru ca am facut acea intelegere cu doamna, altfel nu il semnam.
Vreau sa stiu ce pot face in situatia asta, in care doamna nu s a respectat de cuvant si mi-a cerut alti bani pentru a continua, sa nu mai spun ca decizia de a semna sau nu contractul mi a fost influentata de spusele si promisiunile doamnei.

P.S. a mai fost platita o taxa de 150 lei la "inscriere", la care nu s a mentionat ca o sa mai am de platit un total de 2.000 lei pentru a merge mai departe.
Am fost abordat pe strada de un tip ce lucra pentru o agentie de modeling/casting si mi-au spus ca ei cauta modele pentru niste prezentari, am spus ca sunt interesat si m-a luat cu el la sediu sa ii las numarul.

Ajuns la sediu, mi s-a spus sa stau de vorba cu o colega ce mi-a luat un mic interviu in timp ce scria pe o fisa raspunsurile mele. Mi-a spus in mare parte ce mi-a spus si baiatul, adaugand ca voi fi recompensat cu niste sume minime de bani. Apoi, mi s-a cerut o taxa ce mi s-a spus ca reprezinta o garantie ca voi venii macar la o prezentare, prezentare la care acea suma platita imi va fi inapoiata (aici am avut prima suspiciune, niciodata nu s-a mentionat ca trebuie platit ceva), dar am platit, si a ramas ca voi fi contactat in 2 saptamani pentru o prezentare.

Am fost contactat a doua zi de cine e responsabil acolo, pentru un "interviu". Ma duc acolo si mi se spune ca am fost selectat eu si inca 2 baieti pentru a merge mai departe (a 2-a suspiciune, nu mi s-a spus ca banii sunt pentru posibilitatea de a face lucrul asta, mi s-a spus ca sunt o garantie ca voi fi prezent cand ma vor chema), mi-a explicat ce rol voi avea eu (model pentru produse/reclame) iar apoi mi s-a cere o suma de bani destul de ridicata (a 3-a suspiciune, suma care anterior nu a fost niciodata mentionata). Intreb pentru ce e suma si mi se raspunde ca pentru cursurile ce le voi urma (mers pe scena) si pentru profesori. Eram gata sa refuz, dar apoi mi-a spus ca am o reducere daca platesc integral sau ca am optiunea sa platesc in rate, mi-au spus ca ei nu sunt ca o banca si ca pot plati oricand vreau in termen de 1 an. Am fost de acord sa platesc in 3 rate, prima achitata pe moment iar celelalte 2 ulterior. Odata stabilit asta imi da contractul pentru a semna, la care inainte sa semnez intreb clar de 2 ori, daca pot plati urmatoarea rata dupa prima prezentare/reclama platita la care voi partecipa, la care femeia responsabila a fost de acord.

Dupa semnarea contractului, mi se cere sa fac cateva poze pentru album, fac pozele iar apoi mi se cere sa revin in alta zi pentru a finaliza sedinta foto cu alte poze (a 4-a suspiciune, de ce sa revin cand pot face pozele atunci).

Revin pentru a finaliza sedinta foto, si mi se spune ca trebuie sa achit inca o rata pentru a finaliza pozele.
Faptul acesta m-a indemnat sa scriu acest mesaj si sa cer sfatul unui avocat, inainte de semnarea contractului am intrebat si am stabilit clar ca a doua rata o voi da dupa prima prezentare sau reclama la care voi fi platit, unde a fost de acord. Insa ajuns sa fac pozele, mi s-au cerut alti bani iar acea femeie a negat faptul ca am stabilit sa platesc rata dupa ce voi fi platit din prima reclama/prezentare, sustinand ca acesti bani reprezinta costul pentru a prelucra pozele, fapt niciodata mentionat anterior.

Pe scurt, asta s a intamplat:
1) Am fost abordat pentru o prezentare de moda, mi s-a cerut sa vin la sediu si sa las numarul
2) Ajung la sediu, vorbesc cu o colega ce imi completeaza o fisa si imi cere o taxa si imi spune ca ea reprezinta o garantie, garantie care imi va fi returnata la prima prezentare la care ma voi duce
3) Ajung la interviu si mi se spune ca am fost selectat pentru a merge mai departe, niciodata nu mi s-a spus ca e vorba de o selectie, ci doar de o taxa pentru a se asigura ca voi fi prezent la eveniment
4) La interviu mi se cere sa platesc o suma de bani destul de ridicata, spunand ca reprezinta costurile pentru cursuri si profesori (suma care anterior nu a fost mentionata)
5) Am cazut la acord cu doamna ce mi-a dat contractul sa-l semnez ca a doua rata o sa fie platita dupa ce voi face prima prezentare/reclama platita, dupa care am semnat contractul si am achitat prima rata
6) Fac pozele, si mi se cere sa revin in alta zi pentru a le termina
7) Revin in alta zi, si mi se cere sa achit o suma din bani, suma care am fost de acord ca o sa fie platita dupa prima prezentare/reclama la care voi fi platit, insa doamna responsabila neaga faptul acesta, spunand ca aceste costuri sunt pentru prelucrarea pozelor, fapt niciodata mentionat anterior.

Mi se pare ca e vorba de frauda, am fost inselat sa cred unele chestii doar pentru a semna contractul si a plati o suma de bani, chestii care ulterior nu s-au adeverit deloc, ba chiar au fost opusul la ceea ce mi s-a spus. Cer un sfat aici, sa stiu ce imi recomandati sa fac in situatia de fata si la ce avocat ar trebui sa apelez, astept un raspuns, multumesc in avans.
Buna ziua, nu o sa ma lungesc asa ca uitati problema mea, e vorba de frauda pentru semnarea unui contract si a da o suma de bani, intrebarea mea este urmatoarea: ce se poate face din punct de vedere legal si la ce avocat ar trebui sa apelez? Multumesc anticipat