avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate aupr

Activitate aupr

Răspuns la discuția Inmatriculare provizorie
Domnii de la Politie, m-au trimis sa citesc mai atent ordinul la care chiar ati facut referire in ultimul mesaj pentru ca la alin. (3) din acelasi articol 15, se precizeaza urmatoarele: "Perioada de 90 de zile prevazuta la alin. (2) nu se aplica in cazul vehiculelor aflate in situatia prevazuta la art. 7 alin. (4) si (5)."
"(4) In cazul existentei unor indicii cu privire la falsificarea documentelor prevazute la alin.
(1) sau (3) ori in absenta celor prevazute la alin. (3), se vor efectua verificari prin intermediul
structurilor specializate ale Ministerului Administratiei si Internelor cu competente in domeniu, la
solicitarea serviciilor publice comunitare regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor,
in conditii stabilite prin dispozitie a directorului Directiei regim permise de conducere si
inmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor.
(5) In cazul absentei documentelor prevazute la alin. (3), serviciul public comunitar regim
permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor competent va inmatricula un vehicul care
provine dintr-un stat membru al Uniunii Europene numai dupa obtinerea confirmarii de la acest stat
a faptului ca solicitantul este indreptatit sa reinmatriculeze vehiculul in Romania. Procedura de
solicitare a confirmarii statului membru al Uniunii Europene din care provine vehiculul care
urmeaza a fi inmatriculat in Romania se stabileste prin dispozitie a directorului Directiei regim
permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Administratiei si
Internelor."
Iar eu am pierdut originalul cartii de identitate a masinii, dar nelamurirea mea ramane deoarece am apucat sa fac RAR-ul inainte sa pierd actul, deci automat se poate deduce ca masina nu poate fi furata, din moment ce cei de la RAR mi-au dat acordul lor.
Răspuns la discuția Inmatriculare provizorie
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate cei de la politie nu sunt de aceasi parere...
Răspuns la discuția Inmatriculare provizorie
Buna ziua!
Am o problema legata de inmatricularea unei masini aduse din Franta. La cumpararea masinii aveam toate actele, am platit taxa de inmatriculare, am facut RAR-ul, iar undeva intre RAR si biroul de consultanta care mi-au facut dosarul de inmatriculare pentru politie, mi s-a pierdut cartea masinii (brief, sau nu stiu cum se numeste in Franta). Acum nu pot decat sa inmatriculez temporar masina, adica cu numere rosii, pana trimit cei din Franta dovada existentei acelui brief. Deja sunt la a treia serie de numere rosii si inca n-a venit nici un raspuns din Franta. Intrebarea mea este, se poate face ceva, sau tot schimb numere rosii, pana la primirea unui raspuns din Franta?
Va multumesc anticipat!