avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate florinuss

Activitate florinuss

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu informatii si in situatia reprezentarii in instanta un avocat din timisoara si un pret pentru problema asta,
fata are 17 ani, baiatul 19, parintii ei nu o lasa sa se vada cu el, sa vorbeasca, mai rau de atat o bat pentru asta, nu are telelfon, calculator, se poarta foarte urat,in situatia unei casatorii, care sunt pasii de urmat in instanta si cat costa un avocat pentru asta.
multumesc.
Discuție atac instanta
Buna ziua.
problema mea consta in faptul ca tatal meu a mostenit de la parinti o casa si terenul aferent, acum la 50 de ani este fara nici un venit datorita faptului ca a fost disponibilizat de la intreprinderea minera si din cauza alcoolului nimeni nu il mai angajeaza consuma zilnic alcool ajungand in stare de ebrietate
suntem doi frati, fratele meu are o locuinta pe numele lui, eu stau cu tata, asa cum am mentionat este alcoolic, si nu imi permit sa ii du bani pentru asta si pentru a juca la diferite jocuri de pariuri, motiv pentru care certurile se tin lant, si s-a hotarat sa vanda casa si terenul aferent.
Acum rugamintea mea este daca exista vreo cale de atac in instanta de a impiedica sa vanda casa, nu am unde sa stau, casa e destul de mare, este loc pentru toti, sigurul lucru care ma intereseaza e ca el sa nu poata sa vanda casa.


multumesc.
Răspuns la discuția piraterie si soft
da, hai acu sa va povestesc........
acu am ajuns de la CP pentru cele 4 HDD gasite cu win pro instalat si vreo 4 cd-uri cu office, win xp pro si win 98 microsoft s-a constitut parte civila cu un prejudiciu de 4593 de euro,
apoi burchel si asociatii cu aprox 8000 lei pentru niste jocuri ce s-au gasit instalate pe cd
cam asta in esenta.... daca ma inteleg cu partile vatamate se dinspune scoaterea de sub urmarire penala, daca nu se ajunge probabil la o condamnare cu supendare, si probabil inceperea unui proces civil cu aceste parti.
mentionez ca nu am fost chemat la expertiza pe care a facut-o orda asupra hdd si cd care au fost ridicate, acesta e primul contact cu organele de CP
daca sunteti dispusi si exista vreo solutie sa imi puteti da vreun sfat va ascult cu cea mai mare placere.
exista vreo solutie pentru a rezolva in vreun fel sa nu platesc sumele astea exagerate, si ce pot sa fac........ vreo lacuna in lege , sau orice altceva ce poate fi de folos,
mentionez ca in nici un fel nu am intentionat sa aduc vreun prejudiciu cuiva,
toate jocurile care au fost gasite au fost copiate din retea de cei care au folosit calculatoarele. nu e o scuza e adevarul.
multumesc.
Răspuns la discuția piraterie si soft
domnule u.b.i.k nu stiu daca m-ati inteles
am cumparat 11 liceente de microsoft windows xp home edition
apoi am instalat acel windows xp profesional cu intentia de a face upgrade de la versiunea home edition la cea pro (este posibil acest lucru la microsof)
maine (joi) o sa merg iarasi la biroul cercetari penale si o sa postez mai multe. de unde vin sumele astea ciudate , cine lea- cerut si daca li s-a adus la cunostinta ca am 11 liceente cumparate.
Răspuns la discuția piraterie si soft
da am inteles ce ati spus d-voastra,
nu am fost chemat nici unde la nici o expertiza, nu am fost citat in nici un proces de urmarire penala,
doar in data de 30.04.2008 am fost citat o singura data din momentul in care au ridicat hdd-urile in ianuarie 2007, si mi-au spus ca trebuie sa platesc amenzile ce le-am enumerat mai sus....
tot nu pot sa pricep de ce sunt acuzat pentru folosirea de microsoft cand eu am platit 11 liceente,
am dreptul sa folosesc un produs, inainte de al cumpara, pentru teste o perioada de timp, sa zicem 30 de zile si apoi daca sunt multumit sa il platesc, referitor la softul de calculator, asa cum am spus am cumparate 11 liceente de windows home si am instalat 4 windows pro VERSIUNEA PENTRU TESTE, ca apoi sa migrez catre windows pro, pentru asta sunt acuzat.
multumesc inca odata
Răspuns la discuția piraterie si soft
am cautat in toate cele 3 acte mentinate de d-vastra si nu am gasit un articol ca sa specifice dreptul de a testa un produs fara al cumpara.
sper ca ma puteti ajuta cu o specificatie mai clara.
Răspuns la discuția piraterie si soft
si inca o intrebare va rog
imi puteti spune legea, daca este, care imi da dreptul ca sa testez un produs inainte de a cumpara acel produs
multumesc
buna ziua
sunt administratorul unei sali de net, am cumparat windows 11 buc home edition, am cumparat couter strike plus alte jocuri
in ianuarie 2006 mam trezit pe cap cu acei domni inteligenti de la politie , care in urma verificarilor facute au constatat ca pe 4 calculatoare este instalat windows xp profesional, drept pentru care mi-au luat acele 4 hdd, mam trezit sapt trecuta ca imi vine citatie sa ma prezint la faimosul birou 38, respectiv azi miercuri mam deplasat la ei si mi-au adus la cunostinta ca trebuie sa platesc 4500 de euro la microsoft si 85 mil pentru nu stiu ce jocuri, nu mi-a dat prea multe detalii,
mentionez ca acest lucru s-a intamplat si in cazul altor 3 firme la fel cu acelasi sector de activitate, sala de internet, si in cazul dumnealor s-a dispus NUP si o amenda administrativa de 1 mil lei rol, in conditiile in care le-au fost ridicate si lor hdd, si cel putin una din ele nu detinea decat o singura liceenta windows(am lucrat acolo pana la finele lui 2005)
au mai ridicat 52 de cd-uri sub pretextul de a fi piratate, mentionez ca si intr-un caz similar ce am citit aici ca au fost uitate si lasate de clienti, cel putin 20 - 30 erau sigur pur si simplu goale, noi pastrandu-le pentru a le inapoia,urmeaza joi, 07.05.2008 sa ma prezint din nou insotit de un avocat pentru ca am refuzat sa dau mai multe informatii
va rog sa imi spuneti daca stiti prin ce filiera trec hdd-urile catre verificari si daca celor in cauza care stabilesc asemenea amenzi si le aduce la cunostinta ca detin liceeente pt soft si jocuri.
am citit de 3 ori lg.8/1996
multumesc.