avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters57711

Activitate ContSters57711

pentru fiecare in parte s-a intocmit un proces verbal si am semnat de primire, la fel..la plecare le-am predat pe baza unui proces verbal. www.avocatnet.ro/content/for...
Raspunde
nu am primit nicio fisa a postului, dar mi s-au dat facturi, chitante, stampila, deci se subintelege ca aveam toata partea financiara asupra mea. Totodata, lunar, administratorul societatii imi cerea telefonic sa achit salariile angajatilor din incasarile cash si sa ii trimit sume de bani in contul societatii sau al lui personal. Nu am avut semnat decat un simplu contract de munca, si ala in alb, deoarece toate contractele au fost semnate asa, eu trecand numele angajatilor, ei semnand...si apoi le-am trimis prin curierat rapid la sediul societatii. Nu am avut contract de management, de mandat sau alt tip de contract. Tineam un semi registru de casa in format electronic, pe care il listam zilnic si anexam fisele la facturile/chitantele sau alte dovezi de plata, pe care le trimiteam la finele lunii prin curierat la sediul social al firmei.
Am lucrat timp de un an la o societate, in care pe parcursul acestui an am semnat zeci de contracte de prestari servicii, facturi, chitante, avand postura de director. Firma in sine nu avea declarat punct de lucru sau filiala, sediul social al acesteia aflandu-se in alt judet. Dupa ce mi-am dat demisia de la aceasta soicietate, administratorul societatii ma ameninta cu plangere penala, acuzandu-ma ca am semnat contracte fara a avea drept de semnatura. Cum pot sa contracarez aceasta acuzatie, dupa mine puerila, tinand cont ca pana la data plecarii mele din acea societate, administratorul nu a avut astfel de procese de constiinta. Se poate invoca o practica in aceasta situatie, sau raman de "prost"?