avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate Leu79

Activitate Leu79

Le-am trimis extrasul emis la data casatoriei de starea civila spaniola(tradus si cu apostila de la Haga) cu dovada inregistrarii separatiei de bunuri, urmand ca maine sa le trimit si declaratia sotiei, doar certificatul de cutuma ar mai fi o problema(din cauza vacantei notarului)....dar incet incet pare sa se solutioneze problema. Va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat.
Buna ziua dupa ce am depus o plangere/reclamatie la banca , acum imi cer alte documente asa cum puteti vedea mai jos:

"Conform mail legal, daca ne furnizeaza clientul: extras la zi din registrul spaniol in care a fost inregistrata conventia matrimoniala; certificat de cutuma (ar putea fi eliberat de un notar spaniol) din care sa rezulte ca in baza conventiei asa cum aceasta a fost mentinuta conf certificatului la zi, precum si a legislatiei spaniole aplicabile acesteia, sotul care dobandeste un imobil sub conventie are dreptul absolut de a dispune de respectivul imobil fara restrictii ; declaratia autentica a sotiei ca imobilul ce va fi achizitionat nu este locuinta de familie, putem accepta ca ipoteca sa fie semnata doar de sot. "

Problema este ca notarul din Spania unde s-a semnat conventia matrimoniala este in vacanta pana pe 3.09.2019 a intrebat la alt notar si I-a spus ca doar notarul care a semnat conventia poate elibera certificatul de cutuma , iar odata obtinute actele trebuiesc duse sa la puna Apostila de la Haga dupa care trebuiesc traduse si toate acestea necesita timp, timp pe ca nu-l am deoarece expira antecontractul pe 30.08.2019...
Buna ziua, in primul rand va multumesc pentru raspuns. Problema este ca banca continua sa doreasca se semneze sotia ca garant iar notarul (nici unul dintre cei 4 pe care i-am contactat) nu doreste sa ma ajute cu incheierea contractului de vanzare-cumparare in conditiile impuse de banca, dar nici banca nici notarii nu imi dau o alta solutie/alternativa pentru a putea semna contractul de vanzare-cumparare si a solutiona aceasta problema. Nu stiu ce sa fac sau ce sa le propun ca sa iesim din aceasta situatie....
Buna ziua, am o conventie matrimoniala separare de bunuri incheiata in Spania si acum doresc sa cumper un apartament cu credit ipotecar. Cei de la banca spun ca aceasta conventie este supusa legii spaniole si ei nu 0 accepta. Mentionez ca aceasta conventie este inregistrata la primarie in Romania si la RNNRM. Asadar banca cere ca sotia sa semneze la notar in Spania o procura in calitate de garant, dar notarul din Romania la care ar trebui sa semnez actele ptr. noul apartament sustine ca nu putem semna incheierea contractului de vanzare in conditiile impuse de banca deoarece sotia nu poate fi garant, intrucat aceasta nu devine propietarul imobilului pe care eu il cumper, ca bun propriu,fiind casatorit sub regimul SEPARATIE ABSOLUTA DE BUNURI.
Va rog frumos sa ma indrumati cui trebuie sa ma adresez sau cum pot rezolva aceasta problema, mai ales ca precontractul expira la sfarsitul lunii.