avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate a.oana

Activitate a.oana

Buna ziua . Am si eu urmatoarea problema. Facturile la utilitati pentru consumul lunii iunie sunt emise de catre enel, apa-nova la 30.06.2010 cu tva 19%, iar eu astazi trebuie sa le refacturez catre chiriasii pe care ii am. Ce tva sa aplic 19 sau 24% ?
Va multumesc.
Buna ziua !
Sunt studenta in anul II la Facultatea de Psihologie si as dori sa ma inscriu din acest an si la o Postliceala Sanitara. As dori sa stiu daca se poate .
Multumesc.
Buna ziua !
Sunt incadrata ca arhivar si as dori sa stiu daca am dreptul la spor de toxicitate si daca da, care este baza legala. Mentionez ca arhiva se afla intr-o stare avansata de degradare, gasindu-se si documente din anul 1909, 1938, 1940 .
Multumesc.
Buna ziua !
V-as cere un sfat in legatura cu urmatoarea situatie : la 1 octombrie 2007 mi s-a modificat sporul de vechime de la 20 la 25% prin Act-Aditional la contractul individual de munca, spor care a fost omis a fi inregistrat in cartea de munca. La data de 6 noiembrie 2007 in urma restructurarii postului mi s-a inchis cartea de munca. De la data de 7 noiembrie 2007 si pana la 30 august 2008 am lucrat la o alta societate. Incepand cu 1 august 2008 m-am reintors la primul loc de munca, pe un alt post.
Intrebarea mea este daca acuma mai poate fi inregistrat Actul-Aditional de modificare a sporului de vechime omis sau ce credeti ca as putea face ?
Va multumesc.
Oana.A
Buna ziua !
As dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema - lucrez la o firma, insa urmeaza sa imi inceteze contractul de munca cu acordul partilor cu data de 1 august, la cerere. Tot cu 1 august mi-a fost aprobata cererea de angajarea la o alta firma. Vreau sa stiu daca mi se poate inregistra noul contract de munca fara a avea carnetul de munca si/sau ce alte acte sunt necesare pentru aceasta. Carnetul de munca urmeaza sa-l iau dupa data de 1 septembrie de la actualul loc de munca, deoarece persoana de la camera de munca cu care se lucreaza este plecata in concediu.
Persoana care lucreaza la resurse umane de la viitorul loc de munca imi spune ca fara carte de munca nu imi poate inregistra noul contract de munca la ITM.
Va multumesc.
In urma restructurarii din motive financiare a firmei, am fost si eu pe lista celor disponibilizati dar fiind in concediu medical o perioada mai mare, am fost ultima dintre colegi , care am primit preavizul. Preaviz in care nu mi s-a comunicat decat ca firma din motive financiare, imi desfiinteaza postul meu, fara nici o alta explicatie sau criteriu pe baza carora eu am fost disponibilizata.
Dupa expirarea preavizului si incasarea tuturor drepturilor salariale, la insistentele mele adresate conducerii firmei, avand in intretinere 2 copii minori, mi s-a propus sa ma angajez la o societate unde firma este actionar majoritar, urmand ca dupa o perioada sa fiu din nou angajata la aceasta. Lucru pe care l-am si facut, chiar de a doua zi dupa incetarea contractului de munca. Practic lucrez tot in cadrul firmei , ocupandu-ma cu altceva, si salariul luandu-l de la societate.
Pe data de 6 nov.2007 mi-a incetat contractul de munca si din data de 7 nov.2007 sunt angajata la societate cu un salariu la jumatate din ceea ce aveam inainte.
In ianuarie 2008 dupa sarbatori, presedintele firmei a cerut persoanei care se ocupa de personal ,sa-mi faca reangajarea pe un alt post, dar aceasta a spus ca nu se poate sa fiu angajata timp de 9 luni de zile dupa incetarea contractului de munca, pentru ca asa este in Codul Muncii specificat.
Tin sa precizez ca persoane de la resurse umane nu are pregatirea necesara, fiind luata de la un departament comercial si trecuta la resurse.
As dori sa stiu daca trebuie sa astept cele 9 luni de zile cum mi se spune, cu toate ca in toata aceasta perioada s-au facut cel putin 5 angajari noi. S-au ce as putea face ? VA multumesc si imi cer scuze ca am scris asa de mult.
Discuție succesiune
Mama mea are din prima casatorie un copil (adult acuma) pe care l-a crescut fostul sot. In momentul in care mama s-a despartit de primul sot, cu care nu stim daca a fost casatorita legal sau nu, i-a lasat fratelui meu casa in care locuiau. Din a doua casatorie a mamei au rezultat alti 2 copii - eu si fratele meu.
Tatal nostru bun a decedat, s-a facut succesiunea , in urma careia jumatate de casa i-a revenit mamei si jumatate de casa fratelui meu bun, prin cedarea cotei parti a mea si a mamei.
Prima intrebare este daca copilul mamei din prima casatorie avea dreptul de a veni la succesiune dupa tatal meu ?
A doua intrebare - daca, are dreptul de a veni la succesiune dupa mama, tinand cont ca lui i-a fost lasata o casa.