avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate anghel.ioana

Activitate anghel.ioana

Hipnoterapie/hipnoza- eu am o diploma acreditata international in acest sens insa nu am facultate de psihologie facuta. Din moment ce psihologia si hipnoterapia aunt 2 lucruri diferite , as putea practica legal in romania? Sunt deatule dezbateri, ca se poate, ca nu se poate...
Pe baza acestei diplome in urma cursurilor create si predate de catre un hipnoterapeut care stie ce face, ar trebui sa pot ajuta oamenii aplicand hipnoterapia(gestalt si alte metodologii) , insa nu stiu care e de fapt legea la noi in frumoasa Romanie...
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns concret, eventual cu un articol de lege clar in acest sens?
Mi se pare mai mult decat stupid sa fiu conditionata de o "stampila" a guvernului roman daca am deja o diploma internationala in acest sens. Multumesc
Ma gandeam totusi sa ii anunt mai din timp ca nu vreau sa prelungesc,din bun simt si sa nu ii las in aer, insa daca fac asta ma gandesc ca poate trage un preaviz dupa sine.In contract eu am preaviz de 20zile in caz de demisie,dar se considera demisie faptul ca anunt din timp ca nu vreau sa prelungesc? Asta e dilema:)

Cornel Vasile a scris:

Nici nu este nevoie sa anuntati sau sa va dati demisia - decat daca doriti dvs s-o faceti - daca perioada c.i.m. expira la 25 decembrie ... in acest sens, nu veti semna actul aditional de prelungirea duratei, in cazul in care se va decide asa ceva.

Buna,

Contractul imi expira pe 25 decembrie si nu vreau sa il reinnoiesc.Intrebarea mea este: pot sa anunt de pe acum acest lucru sau sa imi dau demisia fara preaviz avand in vedere ca oricum imi expira contractul?Probation-ul l-am trecut insa nu am primit inca nici un act aditional entru prelungirea contractului din partea HR ului.
Dilema mea ,in principiu, este daca ar trebui sa anunt de pe acum ca nu vreau sa reinnoiesc contractul(si daca asta aduce cu sine un preaviz) sau sa astept undeva pana pe 21 22 etc sa anunt ca nu vreau sa semnez prelungirea.
Multumesc
si invers? de la brut la net? nu stiu exact valorile de cas si etc. cat si cum vin aplicate. suma bruta este de 313
La firma a am incetat in iulie aprox pe 16 si am inceput la firma B pe 27 august. Deci sa inteleg ca as putea sa fac calcul de genul: 21 zile odihna/12 luni din an=1.75 zile de concediu pe luna, ca sa imi fac o idee de cat concediu as mai avea, este corecta logica?
Buna, am si eu o nelamurire. Legal, am dreptul la minim 20 zile lucratoare pe an. Daca am lucrat la firma a din ianuarie pana in iunie si la firma b din iunie pana in decembrie urmand:
firma a- am luat 11 zile de concediu
firma b- imi apare ca mai am 7 zile de concediu pe anul 2019> de ce imi apar doar 7 zile de concediu cand minim pe an sunt 20?
Din ce stiu zilele de la firma a nu au treaba cu firma b, adica ei nu preiau ce a ramas, daca a ramas ceva.(de ex daca la firma a am avu dreptul 10, a11a mi-au platit.o, dar inca mai am dreptul la restul de zile pana la 20) dar totusi, la firma b ar trebui sa pot sa iau restul de zile pana la 20 corect?
Ati putea sa ma ajutati cu un raspuns, niste exemple/scenarii diverse pentru situatii de genul ar fi de ajutor, eventual si exemplu intre 3 locuri de munca schimbate intr-un an.
Multumesc