avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate slgnalin

Activitate slgnalin

Multumesc pentru raspunsuri!
Acest regulament unde ar trebui sa fie afisat? Pentru ca la vedere sigur nu era. Pe site se poate numi ca si afisat? In spatele casei de marcat? Sau doar pe usa,la intrare.
Rucsacul nu era foarte mare, nu prezenta vreun pericol sau riscul de a dărâma ceva cu el.
Nu am nicio proba, si interesul meu nu este acela de a face rau nimănui, ci acela de a imi exercita dreptul de client. Cand intru in magazin nu vreau sa imi fie frica de faptul ca urmeaza o alta scena.
Deci are ce sa se întâmple daca ignor "amenintarile" angajaților? Nu cred ca ma pot da afara cu forta. In cel mai rau caz cred ca ar putea chema politia cred. Gresesc?
Si totusi, daca se va mai repeta acest eveniment si voi avea o filmare cu intreaga scena de discriminare.. cui ma pot adresa? Cum aflu cine e superiorul acestui manager? Cine sunt organele competente? ANPC-ul? Politia?
Am voie sa filmez in magazin data viitoare cand intru? Pentru a fi sigur ca voi avea niste probe in cazul in care voi fi din nou discriminat?
Buna seara!
Astazi eram intr-un mall si am vrut sa intru in magazinul Hervis pentru a imi cumpara niste cauciucuri pentru bicicleta.
Am intrat in magazin si o doamna (agent de paza) mi-a spus ca nu am voie in magazin cu rucsacul si ca ar trebui sa il las la intrare. I-am raspuns calm si cu respect ca nu imi pot lasa rucsacul nesupravegheat. (am dat niste bani pe el, mai aveam si niste chestii in el. La urma urmei, nici plasa cu cumparaturi de la piata nu o las nesupravegheata sau in grija altei persoane).

Aceasta doamna mi-a spus ca va veni managerul magazinului sa vorbeasca cu mine. Zis si facut. Apare un domn inalt care imi spune ca regulamentul magazinului imi interzice sa am un rucsac asupra mea.
L-am intrebat pe acest domn daca acest regulament este valabil doar pentru barbati si i-am aratat vreo 3 doamne care aveau niste genti aproape la fel de mari ca si rucsacul meu.
"Managerul" mi-a spus ca nu am eu voie sa le fac regulile in magazin si ca ori sunt de acord cu ce imi spune el, ori va trebui sa ma dea afara.

Pe scurt, in magazin erau vreo 5 doamne cu genti si inca un baiat care avea un rucsac insa regulamentul spunea clar ca "nu ai voie cu rucsac in magazin".
Posete? era ok
Plasa pe umar? era ok
Femeie cu rucsac? era ok
Faptul ca eu purtam rucsac? inadmisibil

Pe scurt, este legala aceasta practica? Sa mi se interzica accesul in magazin pentru faptul ca am un rucsac?