avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate iselin

Activitate iselin

IN CONTRACT ESTE 0,1% PE ZI
MA INTERESEAZA MODUL DE CALCUL DEOARECE SUNT INCEPATOARE.
MULTUMESC
cum se calculeaza penalitatile la o factura neachitata in termenul convenit in contract?
BUNA ZIUA,

LUCREZ INTR-O FIRMA DE CONSTRUCTII CARE IN PERIOADA IERNII NU ARE ACTIVITATE. VA ROG SA-MI SPUNETI IN AFARA SOMAJULUI TEHNIC DACA EXISTA SI ALTA ALTERNATIVA IN CARE ANGAJATORUL NU PLATESTE SALARIILE ANGAJATILOR (IN AFARA CONCEDIERII COLECTIVE)
SI NICI TIMPUL REDUS DE MUNCA.
MULTUMESC
buna seara,

am dubla cetatenie romana si italiana, resedinta este in italia si sunt proprietara unui apartament in romania, impreuna cu sora mea. in cazul in care vrem sa-l inchiriem si platim impozitul in romania trebuie sa platesc si impozit in italia?

multumesc
buna ziua
va rog sa-mi spuneti daca la inchirierea unui apartament sunt obligata sa platesc CAS si daca se poate face contract la enel pe baza contractului de inchiriere.

multumesc
Discuție pfa
buna ziua

sunt nou infiintata ca pfa si as dori sa stiu ce declaratii trebuie depuse la administratii, etc....... multumesc
Răspuns la discuția contract de munca
multumesc
buna ziua,

am fost la un interviu pentru angajare si mi s-a spus ca, sunt de acord cu angajarea mea si semnarea contractului de munca cu conditia depunerii de catre mine a unei precereri de demisie. Explicatia lor ar fi ca in conditiile unei fraude aceasta cerere sa fie folosita fara a mai implica firma intr-un proces. intrebarea mea este daca este legala aceasta cerere

multumesc
va multumesc
buna ziua,

as dori sa stiu ce facilitati au angajatorii care angajeaza someri peste 45 ani pe un post vacant si ce beneficii au angajatii care au fost someri. si baza legala

multumesc