avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaT.O.

Activitate AlinaT.O.

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Ultima zi de munca va fi 14 octombrie 2019, iar in ian 2010 sa zicem ca raman insarcinata -data nastere sfarsitul de luna sept 2020.
Ma intereseaza si daca trebuie sa fiu angajata in perioada de graviditate.
In textul de lege nu se specifica daca trebuie sa fii angajat sau nu, spune doar ca trebuie sa ai ultimile 12 luni lucrate concecutiv anterior datei nasterii copilului.
Multumesc




Cornel Vasile a scris:

In speta, perioada eligibila ar fi octombrie 2018/ianuarie 2018 - septembrie 2020/decembrie 2020.

Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Asadar, in perioada mentionata de dvs trebuie sa aveti minim 12 luni in care sa aveti realizate venituri supuse impozitului pevenit.

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Buna seara,
Sa zicem 15 septembrie 2020 sau undeva intre 15 sept si 30 dec 2020
Buna ziua.
Am terminat Facultatea de Drept in 2012 , la buget. Din septembrie 2019, m-am incris la Scoala Postliceala Carol Davila , la asistenti medicali la taxa. As vrea sa stiu daca am dreptul sa fac si aceasta postliceala la buget.
Multumesc
Buna ziua,
Am 1 an si 8 luni, consecutiv, de munca si mi-am dat demisia pentru a putea frecventa cursurile de postliceala sanitara (sunt la taxa). Peste vreo 3 -4 luni as dori sa fac un copil. In cazul de mai sus, voi avea dreptul la indemnizatie crestere copil daca nu o sa mai lucrez din octombrie si toata perioada de sarcina?
Specific faptul ca inainte de perioada de 1an si 8 luni, nu am lucrat 6 luni.
Multumesc.