avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate danutul

Activitate danutul

Am cumparat dupa 1989 locuintele de la Primarie cu Legea 112. Documentatia de intabulare a fost facuta de primarie gresit.
De exemplu: in Cartea funciara nu avem trecute imprejmuirile. Acum, cand trebuie facute reparatii, au aparut problemele. Uni proprietari nu vreau sa plateasca. Primaria nu cunoaste decat 2 cuvinte: amiabila sau instanta (pentru cei care nu vor sa plateasca)
In obligatia cui se afla indreptarea acestei erori: a Primariei, care a facut gresala si a recunoscut, sau a proprietarilor?
In curtea comuna, pt care platim chirie la Primarie, vin si parcheaza masini de la alt imobil, prieteni al unor proprietari. Astfel ca proprietarii NU au loc de parcare. Politia locala spun ca nu au ce le face, nu se baga, Primaria ca nici o masina nu ar avea voie sa parcheze in curte. Totusi nu exista nici o solutie legala? Multumesc,
Suntem o Asociatie mica-8 proprietari, intr-un imobil mare (monument istoric).
Unul din proprietari s-a retras din asociatie (toate cheltuielile apa, gaz, salubritate le are direct cu furnizorul) si refuza sa plateasca fondul de raparatii. Este sau nu obligatoriu? Ce putem face?
Răspuns la discuția Chirie curte
de fapt in textul scris aveam mai multe intrebari.
Multumesc pentru raspuns.
Mai era intrebarea daca ma poate obliga sa inchiriez toata suprafata curte ce revine apartamentului.
Si alta daca eu am platit pe anul trecut chiria, ei mi-ai incasat banii, de ce nu m-au anuntat ca s-a marit chiria? Si de fapt eu nu aveam contract semnat pe anul trecut.
Multumesc
Discuție Chirie curte
Sunt proprietar al locuintei intr-un apartamant dintr-o casa cu 7 apartamente. Curtea este a primariei, platim chirie.
Exista o lege prin care ma obliga sa platesc toata suprafata curte ce revine apartamentului? Eu am platit chiria pana in aprilie 2008. De vreo 3-4 ani n-am mai reinoit contractul, dar am platit. In 2007 o noua Lege a dus la majorarea chiriei curte. Eu n-am fost anuntat de acest lucru (am platit la vechiul pret pana in aprilie) iar acum am semnat noul contract pe 2008 si mi-au pus majorari din 2007. In plus ei au calculat gresit suprafata (eu le-am atras atentia) si a devenit mai mare. Si pentru aceasta greseala platesc majorari din 2003. E legal? ce sa fac?
Multumesc
La noi sunt 2 cladiri, din care numai una este organizata ca si Asociatie de Proprietari.
Ceilalti NU au contract cu o societate de salubritate, si deci folosesc pubelele noastre, astfel ca acestea sunt mereu pline.
Ca persoane fizice, sunt obligate sa incheie un astfel de contract?