avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate Tymb

Activitate Tymb

Buna. . Poate ma puteti ajuta cu urnatoarea situatie sau daca s a mai lovit cineva de problema.
Acum aprox 5 ani jumatate am luat un apartament prin prima casa .
De curand am fost sunat de reprezentantul bancii (chiar de 2 reprezentanti) care imi cereau de urgenta sa ma prezint la banca sa semnez un acord pt prelungire gaj pe conturi. Si sa si platesc un comision de 130 lei daca prelungesc vechiul acord / contract sau 60 lei daca fac altul nou. Si sa platesc asigurarea PAD ca cica ar fi expirata.
Am intrebat cativa prieteni care au luat la fel prin programul prima casa , la diferite banci inclusiv la a mea dava au platit sau daca li s a solicitat cev de genul si nimeni nu a auzit.
Mentionez ca pe langa rata lunara , platesc un comision lunar pt administrare cont si o asigurare pt casa . Dupa primul am am fost sunat de banca cum a a expirat asigurarea (acea PAD obligatorie) si am ales sa o platesc esalonat in rate lunare pe langa rata aferenta. Acum m a trezit ca este expiratasi mi au zis ca nu este PAD ci alta asogurare de casa . Eu nu am altceva suplimentar , doar ce a fost strict oblugatoriu. Apoi referitor la gaj , sunt obligat sa fiu de acord , si daca da de ce trebuie sa platesc un comision.? Adica plateec sa las banca sa fie prioritara in a si recupera creditul in caz de neplata. Mentionez ca in cont exista o suma echivalebta a 3 rate ca si o asigurare in caz de neplata.
Multumesc si apreciez orice informatie