avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate adiparas

Activitate adiparas

In 1999 parintii mei au intocmit un act de vinzare cumparare intre: ei ca instrainatori si fiul meu si eu ca dobanditori a unui imobil in care lociuam si eu de la nastere.Eu avind in acest contract calitatea de uzufructor si fiul de nud propietar in schimbul caruia ne obligam sa ii intretinem si sa-i ingrijim pe instrainatori pe tot restul vietii,asigurindu-le hrana tot ce trebuie si dupa decesul lor ii vom inmorminta si le vom face totate datinele crestinesti.
Nepotul intra in stapinirea de drept a imobilului ,de azi data autentificarii prezentului contract ,iar in stapinirea de fapt va intra dupa incetarea din viata a fiului nostru (adica eu fiind tatal uzufructur),iar nuda proprietate revine nepotului parintilor mei.
Fiul nu numai ca nu aplatit nimic la acest contract fiind fara serviciu in aceea perioada dar nici nu a mai venit sa vada de parintii mei fiind plecat din localitate si din tara mult timp ,nu a venit nici la inmormantarea celor doi instraianatori care acum numai sunt in viata ,nici macar moti nu a venit sa-i vada.Eu mai am o sora mai mare decit mine si o fata sora buna cu fiul meu(nudul propietar),ai mei parinti au facut acest act de vinzare ca sa ii de fiului meu totul,evitand sa cedeze mostenire fiicei lor si nepoatei , casa este facuta de mine, eu pot oricand sa dovedesc cele spuse ,feciorul (nudul propietar) incearca sa ma scoata din casa si sa ma streseze prin diferite mijloace.
Oare daca eu recunosc ca acest contract de vanzare cumparare si clauza de intretinere a fost aranjat de noi ca sa nu primeasca si ceilalti am oare sansa sa-l anulez?Doresc din suflet sa las si pe fiica mea sa se bucure de drepturile cuvenite,repet n-am stiut ca fiul meu prin acest act devine stapan si nu pot da si ficei mele ceva din acest contract.

Multumesc anticipat.