avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate daniel-vlad

Activitate daniel-vlad

Buna ziua,

Am achizitionat anul trecut un apartament si avem cateva probleme destul de serioase la blocul nostru:

1. 2 din vecine hranesc o multime de pisici maidaneze (in jur de 13 am numarat pana acum). Le arunca diferite tipuri de mancare in spatele blocului si nu strang mizeria ramasa niciodata. Partea stanga a gradinii din spatele blocului arata groaznic, e plina de oase, farfurii de plastic si o multime de alte gunoaie. Aceleasi persoane au reusit sa strice ambele usi ale scarii ca acesea sa nu se mai inchida iar pisicile din jurul blocului intra constant in scara si isi fac treburile. Scara si imprejurimile ei sunt un focar de infectie.

2. Avem o multime de pomi (majoritatea fructiferi) in jurul blocului. O parte din acestia sunt uscati complet sau aproape complet si stau sa cada. Altii au crengi de diferite marimi care sunt uscate si risca sa pice pe masini, oameni, garaje, etc. Tinand cont ca in Timisoara au mai fost destul de multe cazuri cu copaci cazuti la vant/ ninsoare mai puternica am vrea sa evitam o astfel de situatie.

Gardul viu din fata blocului era la nivelul geamului nostru de la parter, L-am tuns noi si am platit din banii nostri o firma care sa debaraseze crengile de la gard + cateva crengi mai mari care deja cazusera din pomii uscati si erau lasate la marginea gradinii sau undeva in spatele blocului unde blocau 2-3 posibile locuri de parcare. Administratorul ne-a spus ca ne da cei 250 de RON inapoi (fara sa zicem noi nimic) iar azi cand am discutat de angajarea unei firme pentru taierea/curatarea copacilor uscati ni s-a reprosat ca am platit 250 de RON pentru nimic cand puteam sa ii dam 100 de RON unui vecin sa tunda el gardul si doar sa lase crengile langa gunoi.

3. Scara blocului e mizerabila si pare ca urmeaza sa pice dintr-un moment in altul. Crapaturi mari in peretii de la intrare, o zona unde pare ca urmeaza sa pice peretele (presupun ca a fost ceva inundatie acolo) si mizerie generala deoarece domnul care se ocupa cu curatenia pe scara matura doar gunoiul din stanga in dreapta si apoi pleaca.

4. In fiecare luna platim 10 RON in plus la intretinere pentru fondul de rulment. Problema e ca cei 10 ron sunt trecuti cu pixul pe spatele chitantei de intretinere (in principiu asta ar fi cea mai mica problema, dar e totusi o problema).

De cand ne-am mutat (anul trecut prin iunie) ne rugam de administratori si seful de asociatie sa organizeze o adunare generala in care sa discutam problemele acestea. Raspunsurile au fost constant aceleasi: 'Nu are rost, oamenii de la voi de pe scara nu vor sa faca nimic.', 'Scara voastra e jegoasa si plina de mosi lenesi care nu fac nimic, nu are rost' si alte raspunsuri penibile de genul acesta. Legat de starea scarii ne zic constat doar ca nu au ce sa faca iar legat de mizerie ne spun la fel. Acum cand am vorbit cu dansii legat de copacii care ar trebui taiati ne-au repezit urland la noi ca nu e nevoie si ca arata bine copacii si ca vrem sa facem noi bani de pe spatele asociatiei.

Am atasat si un link spre un google drive cu cateva poze facute din jurul blocului si din scara: [ link extern ]

Exista vreo modalitate legala prin care putem sa obligam asociatia sa se ocupe de aceste probleme? Se pare ca nu ne putem intelege cu ei sub nici o forma. Sincer suntem disperati momentan si ne gandim serios sa vindem apartamentul si sa cautam un loc mai bun de locuit.