avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate chantal

Activitate chantal

Răspuns la discuția Credit cu acte false
sorinell_amore a scris:
sunt la moda chestiile astea ..... imi pare rau ca n-am putut sa fac si eu din cauza ca am doar 22 de ani si .... cika ....sunt prea mic ...


Va multumesc pentru raspunsuri...Orice sfat sau raspuns este binevenit...Am uitat sa mentionez ca atunci cand am solicitat creditul si mi s-a si aprobat aveam 19 ani si 7 luni si tot mi-au acordat creditul...tie nu stiu de ce ti-l refuza...:-/
Răspuns la discuția Credit cu acte false
De asta ma tem dosar penal pedeapsa cu suspendare sau mai cine stie ce..Iti multumesc mult pentru raspuns..Doamne ajuta ce o fi o fi si daca e nevoie de aparator imi iau asta e..numai sa scap.#-o:(

Eu am semnat doar contractul normal de imprumut bancar si asigurarea pe care o fac ei obligatorie si chitanta ca am ridicat banii..atat...Din raspunsul dvs. am inteles ca daca ma casatoresc in iulie anul acesta si apoi sotul meu cumpara un apartament pe numele lui firma de recuperare ..poate cere partaj in instanta in timpul casatoriei ca ei sa isi ia suma de 200 de milioane pe care eu o datorez? Si aceasta intrebare cu imobilul ma framanta la fel ca si inchisoarea sau pedeapsa cu suspendare.Va implor sa imi raspunde-ti ...Va multumesc pentru raspunsul anterior..Dumnezeu sa va ajute in tot ceea ce faceti pentru ca faceti un bine oamenilor.
:offtopic: Nu mai scrieti mesaje consecutive; editati-l pe cel anterior. Multumesc.
Răspuns la discuția Credit cu acte false
elis a scris:

Eu cred ca este implicata si SC prin incheierea contractului de munca - prin semnarea si stampilarea contractului,precum si prin inregistrarea lui la ITM - ;)

Daca se dovedeste toate infractiunile expuse de colegi mai sus, pe langa faptul ca se va trece la executarea silita a creditelor obtinute, veti avea de suportat si sanctiuni pe latura penala. In cel mai fericit caz veti primi o pedeapsa cu suspendare .......#-o



am si eu o problema asemanatoare

Sunt intr-o situatie critica de stres si sa va explic si de ce...in anul 2006 am lucrat la cineva fara nici un act (carte de muca,contract de colaborare etc..) in urma cu cativa ani am avut un accident am fost lovita de o masina si am avut nevoie de 12 operatii..in iunie 2006 mi s-a rupt tija in picior si eram nevoita sa ma operez si aveam nevoie de bani sau mai bine spus mita pentru doctor si am apelat la seful meu...l-am rugat sa imi imprumute 1000 de euro...seful meu fiind un om foarte saritor in ai ajuta pe ceilalti mi-a spus ca are un prieten care lucreaza la banca si poate vorbi cu el sa ma ajute acordandu-mi un credit de 1000 de euro. La cateva zile seful mi-a spus ca trebuie sa imi fac o copie dupa buletin si certificat daca tin bine minte si sa ma prezint la banca insotita de o domnisoara pe data de 27 iulie 2006. M-am prezentat cu copiile dupa buletin si certificat si mi s-a acordat un credit de 5000 euro contra valoarea in leidesi eu cerusem doar 1000 de euro. Dupa ce am iesit din banca acea domnisoara mi-a oprit din bani 4000 de euro spunandu-mi ca sa stau linistita ca cei 4000 euro in plus sunt ai ei si ai ofiterului de credite si ca eu nu trebuie sa platesc pentru ei iar apoi am fost informata ca domnisoara intermediar i-a dat pe langa copia de buletin si certificat ale mele un dosar ce continea copie dupa carte de munca falsa si adeverinta de salariat falsa....aceea firma la care chipurile eu lucram nici nu mai exista de cativa ani. Ofiterul de credite a fost arestat in vara lui 2007 pentru ca dadea credite pe acte false si a avut si telefonul ascultat de aceea a si fost arestat... ofiterul de credite era mana in mana cu seful meu si cu mai multi intermediari. eu am platit cateva luni dar in septembrie 2006 m-am operat si nu am mai putut lucra si nici acum nu am forta de munca sunt inca in recuperare...de cateva luni am inceput sa primesc notificari de la firma de recuperari eos prin care imi cer sa platesc suma de 200 de milioane ori ma cheama in judecata...ce ma intereseaza este ce se intampla daca ma cheama in judecata si nu ma prezint...sau daca chemandu-ma in judecata pot afla ca actele erau false si ce pot pati in acest caz? inchisoare? mentionez ca nu am nici un bun nimic pe numele meu. Dar daca ma casatoresc si sotul meu cumpara un apartament pe numele lui in timpul casatoriei au dreptul sa ceara partaj ca sa isi recupereze banii? sau au cum sa se lege de apartamentul sotului? va implor sa imi raspundeti. va multumesc#-o:O