avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate Kaela

Activitate Kaela

Credeti-ma, pe primarie o intereseaza cel mai putin, prima data pe ei i-am anuntat si in raspunsul venit dupa vreo 3 luni imi spuneau ca au trimis pe cineva, care a constatat ca - tineti-va bine! - nu sunt caini pe proprietate... !!??? Auziti, "nu erau caini pe proprietate"!!! Deci mai sfidator de-atata nici ca se putea sa-mi raspunda... sau poate au trimis un functionar orb si surd in acelasi timp (si desigur cu "simtul" shpagii extrem de bine dezvoltat)... Ma gandesc ca daca tot isi luase spaga, putea sa minta mai plauzibil, mai la bunul-simt (daca se poate spune asa despre o minciuna), nu in bataie de joc... Si evident ca m-au indeptat catre politia locala, sectia politia animalelor (ca sa-si ia si astia shpaga, ce naiba, sa fie echitate intre functionari) si cum spuneam, politia asta tot numai de bunastarea animalelor se preocupa...
Gi-jane2 va multumesc pentru mesaj! Da, bineinteles, toti din jur sunt terorizati de zgomot, de miros insa nu stiu ce sa zic in ceea ce-i priveste pe ceilalti vecini, caci pe o latura este o casa la calcan, pe cealalta latura e un zid de 2 metri, iar eu am "ghinionul" sa-mi fi plantat custile fix langa gard (ca doar nu era sa si le puna langa casa ei, ca putzeau!) si le-a facut si un fel de spatiu ingradit in care le da de mancare, asa incat a devenit si zona lor favorita de defecatie... Dar vin si intreb: de ce institutii publice ale caror prerogative sunt acelea de a se ocupa de siguranta, sanatatea, linistea, protectia etc. etc. cetateanului, nu isi fac treaba si sa-l apere, care mai este rostul lor daca prin actiunile lor nu gireaza un trai civilizat prin impunerea respectarii unor reguli de convietuire corecta, in respectul vietii celor din jur, de ce trebuie sa se ajunga sistematic in instanta pentru ca nici una din aceste institutii nu-si face treaba? Caci si instanta mai lungeste pelteaua vreo cativa ani, fiindca se declara coplesita de cauze si lalaie problema pana ti se face acru si te-apuca dorul sa-ti parasesti tara, ca poate printre straini vei fi tratat cu respect daca muncesti, iti vezi de treaba, platesti taxe, ai bun simt, stii sa-ti respecti aproapele, stii sa dai buna-ziua... In fine, stiu ca vorbim vorbe, ca doar traim in Romania si de asta atatia dintre cei mai buni, si educati, si de calitate, au ales sa o paraseasca... Deci: se ofera cineva sa ma reprezinte in instanta si sa-mi recastige linistea si viata?
Ati gasit vreo solutie? Si eu ma aflu intr-o situatie aproape identica si nici una din institutiile la care sunteti sfatuit sa apelati nu m-a ajutat: agentia de mediu nici nu s-a ostenit sa-mi raspunda ceva, DSVSA-ul si Institutul de Sanatate Publica s-au preocupat maxim de bunastarea animalelor, ignorand total ca eu, om, cetatean, am o problema (macar dumneavoastra puteti demonstra ca bunastarea asta a animalelor, care ii preocupa atata pe toti, nu e respectata... ca sa-i urniti sa vina sa constate ceva... culmea ironiei, nu?), iar politia - desi latraturile si mirosul te scoala si din mormant - a constatat chipurile ca nu se aude nici un zgomot deranjant si nici nu a mirosit nimic cand pretinde ca s-ar fi deplasat la adresa... Sa te fereasca Dumnezeu sa ai o problema in tara asta, ca primii care-si bat joc cel mai tare de tine sunt tocmai aia care sunt infipti in slujbe platitie cu bani grei, tocmai ca sa te apere!
Buna ziua! Ce solutii am impotriva vecinei care ca infiintat un adapost de 8-10 caini in curtea alaturata si care imi ruineaza sanatatea prin lipsa linistei si prin mirosurile dezgustatoate care vin din curtea ei???

Traiesc in Bucuresti, chipurile capitala tarii, nu un sat in care de teama ursilor si a vulpilor, tine fiecare justificat, 2-3 caini prin ograda, eu muncesc, am nevoie sa ma odihnesc noaptea, ziua nici nu mai spun, ca nu-mi aud nici gandurile de latraturile lor, oricine trece pe langa gardul ei declansand involuntar iadul instantaneu, apoi mi-as dori sa pot si eu deschide un geam sau sa pot iesi si eu in propria-mi curte fara a face crize de fiere din cauza mirosurilor insuportabile care vin dinspre curtea vecina... insa individa - desi are o curte de 360 mp, ii lasa liberi pe majoritatea prin toata curtea, iar pe 2 dintre ei i-a mai si amplasat in doua custi aproape lipite de gardul meu, parca dinadins incercand sa-mi produca maximum de disconfort posibil.

Inutil sa va spun ca nici un fel de incercare de a discuta omeneste si civilizat nu a dat roade, este genul acela de om care-si uraste semenii si nu se intelege cu niciun vecin si cu nici o ruda si nici pe caini nu se poate spune ca-i iubeste cine-stie-ce, dar primeste probabil bani si alimente pentru ei de la vreo asociatie, caci se vede si ca ii roteste, apar mereu altii si clar nici nu ar avea ea cum sa intretina atata haita din pensia ei... realitatea fiind insa ca pe mine ma omoara cu buna stiinta si incetul cu incetul prin teroarea de zgomote si mirosuri pestilentiale la care ma supune permanent...

Am chemat si politia (a si amendat-o de 2 ori pentru deranjarea linistii publice si au zis ca i-au si pus in vedere niste masuri, pe care insa mie doar mi le-au mentionat verbal, nu mi-au dat nici un PV sau act de constatare si masuri), am anuntat si DSV-ul, am anuntat si Institutul de Sanatate Publica ... Si am constatat cu surpriza si soc total ca aceste doua institutii din urma sunt foarte preocupate de bunastarea animalelor, dar in ceea ce priveste linistea si confortul meu, in propria mea casa si in propria mea curte, nu s-au sinchisit nici cat negru sub unghie, iar raspunsurile DSVSA si ISP primite sunt de noaptea mintii, bataie de joc pe fata la adresa problemei mele.

Imi comunica DSVSA ca au verificat starea de bine e animalelor si ca sunt OK (daca va puteti imagina asa ceva, de parca pe mine ma interesa daca sunt cipate si daca manaca destul!!!???), iar ISP imi spune ca nu tine de competenta sa aceasta problema, adica daca individa si cainii ei ne imbolnavesc de nervi, hepatita, toxocaroza si ce alte nenorocite de boli or mai raspandi fecalele si urina atator caini prin vecinatati, asta nu intra in sfera de competenta a unui institut care se presupune ca are grija de sanatatea oamenilor din tara asta...

Si colac peste pupaza, nici politiei locale nu-i mai pasa, la ultima sesizare nici nu a mai considerat necesar sa se deplaseze, ba mi-a mai trimis si un raspuns la hai-sictir cum ca la adresa respectiva nu s-a sesizat nici un zgomot atunci cand a venit in control ... ceea ce nu se putea intampla decat daca trimiteau un politist surd si deopotriva orb, caci altminteri nimeni din cartier nu mai indrazneste sa circule pe langa gardul vecin de frica latraturilor si a cainilor ce se napustesc la gard de indata ce apare picior de om sau vreo masina in dreptul sau (dar cum spuneam, cu siguranta spaga a facut ca „deplasarea” vreunui politist „sa nu mai fie necesara”!).

Deci: pe mine, care imi doresc sa traiesc si eu in liniste in casa si in curtea mea, pe mine cetatean platitor de taxe si impozite, care muncesc 10-12 ore pe zi si contribui la plata salariilor atator institutii de ne-facut-nimica din tara asta, PE MINE CINE MA APARA???