avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate encornel

Activitate encornel

Buna ziua, masina scoasă de la fisc in urma contract va cumpărare însă după nici 2 zile cumpărătorul nu mai este de găsit . Deci, schimb de acte și bani nu s au făcut. Cum pot anula contractul Pt a putea reînscrie auto înapoi la mine?
Bună ziua,
Nu vreau sa înțelegeți greșit, nu vreau sa ma sustrag de la plata utilităților însă vreau ca totul sa fie legal.
Asociația de proprietari nu are contract cu apa canal, de ce???? Nu ma interesează. Astfel factura este emisa între apa canal și dezvoltator.
1. Este corect sa achit, eu ca proprietar o factura ce nu aparține Asociației?.
2. Legea permite sa achit restul de întreținere iar cheltuiala cu apa canal, nu? Au dreptul sa aplice penalizări?
Mulțumesc
Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

1. Mai intai, trebuie sa existe incheiat un contract de prestari de servicii prin care societatea din Romania se angajazeaza sa presteze servicii conform cu obiectul sau de activitate si beneficiarul prestarii de servicii din statul membru al UE, al SEE sau de pe teritoriul CE ori non UE.

2. Obligatii si documente necesare privind delegarea/detasarea in strainatate a angajatilor
[ link extern ]

1. O societate română ce documente trebuie sa realizeze ca să poată lucra cu angajații ei în afara țării.
2. Ce documente îmi sunt necesare pentru preluare de lucrări în afara țării
Multumesc
Firma apa canal facturează către dezvoltator, pentru ca asociația de proprietari sa plătească trebuie făcută refacturare dezvoltator.. Asociație?
Daca da, pe câte luni în urma o poate face?!
Angajații mei v or lucra pentru o firma straina

Cristina Filimon a scris:

Vă referiți la leasing de personal sau muncă prin agent de muncă temporară?

buna ziua
am un srl si vreau sa colaborez cu o firma straina. angajez personal pe firma mea pt firma straina. ce documente trebuie intocmite intre firme?
multumesc
buna ziua

sunt la inceputuri deci nu da ti cu pietre.
1 Am deschis o firma de constructii si vreau sa angajez cetateni straini non eu. Ce pasi trebuiesc urmati?
2 pentru angajati romani la un salariu de 3000 brut ce taxe platesc catre stat

multumesc
Se poate suspenda un permis de sedere al unui cetățean străin care a lipsit 6 luni de acasă? DIVORȚUL urmând după aceea
Cum pot divorta de un cetatean strain care nu mai este in țară si nici nu știu cu siguranță dacă pot da de el