avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Activitate Debby

Activitate Debby



CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

In contractul de vanzare-cumparare , precizati ca o anumita suma, parte din pret, a fost dobandita din vanzarea unui bun propriu.

Pretul vanzarii va fi remis in cont bancar, puteti mentiona numarul extrasului de cont care atesta plata pretului, cat si numarul contractului de vanzare-cumparare perfectat.


Pastrati inscrisurile doveditoare.

Restul de pret va fi platit din sume de bani comune, reprezinta o contributie comuna.




La numarul de contract de vanzare cumparare prefectat va referiti la contractul pe care il vom face la achitionarea case noi? Sau va referiti la contractul bunului propriu ( aparatamentul primit prin donatie de la parintii mei) ?

Multumesc frumos


gi-jane2 a scris:

Pai nu la ap donat de parinti va avea pretentii, ci la casa pe care o cumparati.


Da, la parte din casa pe care o voi cumpara.

Dar se poate face o declaratie la notar unde el isi asuma ca nu are pretentia in cazul unui divort la casa pe care o voi cumpara?

Sau sa specifice undeva in contract ca 90% din casa este cumparat din vanzarea bunului propriu si el nu are dreptul in cazul unui divort?

Nu as vrea sa schimb conventia matrimoniala si sa cumparam pe cote casa.

Multumesc frumos pentru raspuns! Apreciez


gi-jane2 a scris:

Bunul cumparat va fi comun.
Schimbati regimul matrimonial in cel al separatiei de bunuri si cumparati casa pe cote parti, dvs cumarati 90% din casa ca ex si el 10.
Schmbarea regimului si incheierea conventiei, se fac la notar.
Mai aveti varianta sa stipulati in contractul de cumparare( fara sa schimbati regimul) proveniența banilor...atat la suta cumparat cu bani proveniti din vanzarea bunului propriu si atat contribuție comuna.


Multumesc frumos pentru raspuns!

Se poate face totusi o declaratie la notar in care sotul declara ca nu are pretentii in cazul unui divort la suma provenita in urma vanzarii aparatamentului donat de parintii mei?
Buna ziua,

Am primit de la parintii mei prin contract de donatie un aparatament inainte de casatorie. Acum sunt casatorita si intentionam sa vindem apartamentul si sa ne cumparam o casa. Banii incasati de la vanzarea aparatmentului ii vom folosi pentru achizitionarea casei si vom mai adauga o suma mica peste suma incasata de la vanzarea aparatamentului pt a achizitiona casa, pretul case fiind putin mai mare decat pretul apartamentului.

Intrebarea mea este daca dupa achizitionarea casei vom divorta sotul va avea dreptul la parte din casa? Chiar daca cea mai parte suma case a fost din vanzarea apartamentului donat de parintii mei inainte de casatorie?


Daca da, se poate face vreun act in care sa resiasa ca suma cea mai mare este provenita din vanzarea apartamentului donata de parintii mei si in caz de divort el nu imi va lua parte din casa achizitionata ulterior cumparata dupa vanzarea apartamentului donat de parintii mei?

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Pentru a primi indemnizatie crestere copil am inteles ca trebuie sa ai minim 12 luni lucrate in ultimile 24 luni. Intrebarea mea este, daca acele 12 luni trebuie sa fie consecutive?

Am lucrat la o firma 4 luni ( din iulie pana in noiembrie 2019) cu norma intreaga, dupa care 10 luni nu am lucrat, iar din luna octombrie 2020 o sa incep un nou job 2 ore pe saptamana?

In cazul in care am sa raman insarcinata si am sa nasc in luna iulie 2021, am sa pot beneficia de indemnizatie?

Multumesc
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Va multumesc frumos pentru raspunsul detaliat.

Revin totusi cu o intrebare ca sa fiu sigura ca nu voi lua o decizie gresita. Contractul de munca este de 2 ore pe saptamana nu pe zi, pot beneficia de indemnizatie crestere copil chiar contractul de munca este de 2 ore pe saptamana?

Va multumesc!
Buna ziua,

Am contract de munca part time, mai exact 2 ore pe saptamana, pot beneficia de indemnizatie crestere copil? Daca da, suma indemnizatiei va fi de 1250lei sau mai mica? Multumesc anticipat!
Daca in cele 12 luni lucrate, mai exact dupa 6 luni de lucru, am ramas insarcinata si trebuie sa intru in concediu de risc de sarcina, mai pot beneficia de indemnizatia crestere copil? Practic,dupa 6 luni de cand m am angajat am ramas insarcinata dar nu am mai putut merge la lucru avand o sarcina cu risc, ceea ce inseamna ca nu voi mai putea lucra in urmatoarele 6 luni pt a implini cele 12 luni obligatorii pt a primii indemnizatia, voi fii in concediu de risc