avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate Oana912256

Activitate Oana912256

Răspuns la discuția Ordonanta suspendare permis
Buna!Da, accidentul a fost cu victima, 1 persoana, fractura tibie, 80 zile iml, fara plangere penala, am primit solutionarea de clasare. Si instiintarea de suspendare de 90 de zile.

eugenoctavian1968 a scris:

90 de zile? Victime ceva?
Citește:
Articolul 106
(1) Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:
a) cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) cand fapta a fost urmarita ca infractiune contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renuntarea la urmarirea penala sau instanta a dispus renuntarea la aplicarea pedepsei ori amanarea aplicarii pedepsei;
c) cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art. 104.
(2) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b) , sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulatie.

Buna ziua!!
Zilele trecute am primit in cele din urma de la Serviciul Rutier instiintarea referitoare la suspendarea permisului auto din urma unui accident din luna august.
Mi s a suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 zile, suspendarea incepand in data de 26 decembrie atunci am renuntat sa mai prelungesc dovada de circulatie. As dori sa va intreb daca aveti idee daca trebuie sa mai primesc si alte documente de la serviciul rutier referitor la amenda sau la testul acela de verificare a cunostintelor? In instiintare este mentionat doar art de lege 103 al.1 lit d , din OUG 195/2002. Care prevede doar suspendarea permisului. Intreb referitor la amenda si la testul de verificare pt ca politista care s a ocupat de caz la un moment dat a mentionat ca e posibil sa primesc amenda si sa trebuiasca sa dau acel test. Stiti ceva ,ma puteti lamuri, ca nimeni nu stie care i situatia si nu as vrea sa treaca perioada de 90 zile sa nu dau acel test sa mi se majoreze la inca 30 zile. Multumesc! zi frumoasa!
Răspuns la discuția Solutionare
Va multumesc pentru timpul si raspunsul acordat. O zi buna!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Trebuie sa mergeti dvs cu ordonanta la serviciul rutier.

Discuție Solutionare
Buna! Revin cu o intrebare legat de ceea ce am mai postat. In cele din urma cam de aprox 2 sapt am primit instiintarea de la parchet legat de solutionarea dosarului, mai exact clasarea dosarului. Am inteles din instiintare ca un exemplar a fost trimis si catre Serviciul Rutier pt a mi se intocmi documentul cu suspendarea permisului si a amenzii. Intrebarea mea ar fi cam in cat timp aveti idee ca voi primi de la Serviciul Rutier instiintarea referitoare la zilele de suspendare.?Teoretic 90 zil va fi suspendarea, intreb deoarece am deja 45 de zile de cand nu am mai prelungit dovada de circulatie ca sa se poata lua in considerarea zilele si sa ma pot prezenta la testul de verificare a cunostintelor pt a nu mi se prelungi cu inca 30 zile. Multumesc! Zi buna!
Discuție Accident
Buna! In luna august 2019 am avut un accident rutier, sunt parte vinovata, au trecut 90 de zile si victima nu a depus plangere penala impotriva mea, zile de ingrijire a avut 70 si ulteriolor i s-au mai dat 10 in total 80 de la medicina legala. De la politie a fost trimis dosarul mai departe, acum as dori sa va intreb daca stiti cumva in cat timp vine instiintarea aceea referitoare la suspendare, amenda etc?? Dosarul a fost trimis de la politie prin 12 decembrie. Eu am avut dovada de circulatie si acum de 30 zile nu am mai prelungit in ideea ca politistul de caz mi-a zis ca se iau in considerare zilele de suspendare. Si ca va veni si solutionarea, am nevoie de ea sa ma pot prezenta la testul de verificare a cunostintelor, ca sa nu mi se mai prelungeasca perioada cu inca 30 zile daca nu ma prezint la test in cele 90 de zile, aveti idee daca dureaza mult pana voi primi instintarea? Multumiri!!
Răspuns la discuția Solutionare dosar
Buna ziua! Referitor la cele spuse mai sus, la faptul ca s au implinit cele 90 de zile de accident, si cum nimeni nu m-a contactat de la politie sa imi comunice starea cazului, am sunat azi pe pers care se ocupa de acest dosar. Mi s- a spus ca intr-adevar s au implinit cele 90 de zile, dar dosarul este tot la ei la politie inca, victima nu a depus plangere penala impotriva mea, dar ca inca nu au trimis dosarul mai departe din cauza ca victima ar mai avea cateva sedinte de recuperare-kinetoterapie si apoi mi a zis ca vrea sa vada daca va mai merge la medicina legala pt alte zile de ingrijire daca va mai primisau nu. Nedumerirea mea este daca este posibil asa ceva? Adica din moment ce au trecut legal cele 90 zile de ce se mai asteapta ? Si nu de ce nu se trimite dosaru pt solutionare. Este normal sau este ceva dubas la mijloc. Daca se poate sa imi raspunderi pt ca eu am ramas “gura casca “azi auzind cele spuse de cel care se ocupa de dosarul meu nestiind daca e normal sau nu. Va multumesc!!
Răspuns la discuția Solutionare dosar
Am inteles. O sa merg sa vedem. Am intrebat plca nimeni de la politie nu m a sunat sa ma informeze cu privire la dosar. Alte infractiuni nu au fost. Va multumesc pt timpul acordat si pt raspuns. O zi buna!
Buna! Imi cer scuze poate s-a mai discutat. Am fost implicata intr-un accident cu victime, si s-a deschis un dosar. Maine 12-11-2019 se implinesc cele 90 de zile. Victima nu a depus plangere. As dori sa stiu in cat timp dupa implinirea celor 90 de zile voi fi instiintata in legatura cu dosarul si ce urmeaza dupa. Multumiri!
Buna! Imi cer scuze poate s-a mai discutat. Am fost implicata intr-un accident cu victime, si s-a deschis un dosar. Maine 12-11-2019 se implinesc cele 90 de zile. Victima nu a depus plangere. As dori sa stiu in cat timp dupa implinirea celor 90 de zile voi fi instiintata in legatura cu dosarul si ce urmeaza dupa. Multumiri!
Discuție Accident
Daca nr de ingrijiri medicale de la medicina legala depaseste 90 de zile. Mentionez ca prima data a primit 60/70, dar acum va mai merge sa mai ceara, Iar victima la politie a declarat ca nu depune plangere penala. Ce se poate intampla?