avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate JohannaJo

Activitate JohannaJo

Buna ziua,

As dori sa intreb ce pasi ar trebui sa fac pentru obtinerea despagubirilor pentru leziunile survenite in urma unui accident rutier, eu fiind pasager intr-un taxi.
Am ridicat raportul de expertiza medico-legala de la politie (am 7-8 zile ingrijiri medicale, desii in prezent sunt 8 luni de la accident iar eu inca am vanatai pe membrele inferioare + cicatricea postoperatorie) iar acum nu stiu catre ce asigurator ar trebui sa ma indrept, deoarece taxiul in care eram venea de pe drumul cu cedare de prioritate (dar lipsea indicatorul de cedeaza, iar semnele de pe jos erau sterse in proportie de 80% ) asa ca am rugamintea sa ma indrumati catre care din asiguratori ar trebui sa ma adresez: RCA-ul taxi-ului era City Insurance, sau ar trebui catre compania de taxi de care apartinea masina in care ma aflam pentru asigurarea de transport persoane, sau ar trebui sa actionez in instanta primaria sectorului unde a avut loc accidentul deoarece drumul nu era semnalizat corespunzator ?
Va rog daca ati mai intampinat situatii de acest gen sa ma ajutati cu informatii referitoare la ceea ce ar trebui eu sa fac mai departe pentru a obtine despagubirile pentru analizele si procedurile medicale efectuate.

Va multumesc,
O zi frumoasa!