avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate

Vi se pare normal ca o parte din persoanele ocupate in sectorul bugetar - respectiv funcționarii din administrația publică LOCALĂ, EXCLUSIV LOCALĂ să fie DISCRIMINAȚI față de toată masa celorlalți bugetari din administrația publică să fie, parcă considerți o SECTĂ, sau o SPECIE cu alte carcteristici decăt orice alt bugetar din acest sector bugetar, și să fie dați judecății unui grup de oameni LIPSIȚI DE CALITĂȚILE PROFESIONALE NECESARE ÎN DOMENIUL RESURSELOR UMANE! Consilierii locali ajung în acest for local legislativ, EXCLUSIV pe criterii POLITICE, nici unui consilier local NU i se cer CALITĂȚI PROFESIONALE! Este clar o discriminare NECONSTITUȚIONALĂ, INJUSTĂ ȘI LIPSITĂ DE LOGICĂ ȘI DE ARGUMENT! Eu am intrat în administrația publică locală în 1991, în contextul în care era interzisă politizarea adminstrației publice locale...însă după anul 2000, semne tot mai evidente ale politizării au început să apară, până când, iată, există o discrimnare evidentă, o ilegalitate, un fapt neconstituțional, care creează specialiști la comandă, la cheful și judecata măruntă, din interes politic, sunt salariile oamenilor din primării.
Vă rog să-mi explicați cum poate fi micșorat acest coeficient care a ponderat salariul de bază tocmai pentru ca față de bază, există diferențe calitative; daca unui muncitor necalificat se atribuie coeficientul 1,8, iar unei persoane cu studii superioare i se atribuie coeficientul 3,5, cum e posibil sa micșorezi coeficientul? poate cel cu studii superioare să devina o persoana cu studii medii sau un necalificat? Pot fi calitatile profesionale dobandite: studii, vechime, alte calitati profesionale, cele in baza cărora s-a stabilit coeficientul, să fie anulate după ce ele au existat, există vreo lege care să facă posibilă această anulare de calități profesionale, și, implicit, micșorare a corficientului inițial stabilit? Vă rog, explicați-mi cum este posibil?
Vă rog să-mi explicați cum poate fi micșorat acest coeficient care a ponderat salariul de bază tocmai pentru ca față de bază, există diferențe calitative; daca unui muncitor necalificat se atribuie coeficientul 1,8, iar unei persoane cu studii superioare i se atribuie coeficientul 3,5, cum e posibil sa micșorezi coeficientul? poate cel cu studii superioare să devina o persoana cu studii medii sau un necalificat? Pot fi calitatile profesionale dobandite: studii, vechime, alte calitati profesionale, cele in baza cărora s-a stabilit coeficientul, să fie anulate după ce ele au existat, există vreo lege care să facă posibilă această anulare de calități profesionale, și, implicit, micșorare a corficientului inițial stabilit? Vă rog, explicați-mi cum este posibil?
Coeficienții nu sunt drepturi salariale castigate, Nu acesta este sensul intrebarii mele. Coeficienții sunt folositi pentru ponderarea corespunzător unor calitați - vechime, nivel studii, alte calificari- a salariului de baza. Faptul că un administratia publica salariile NU sunt stabilite de catre experti in resurse umane, ci sunt 100% politizate prin amestecul unor alesi locali pe NICI UN criteriu profesional, este cea mai ticalos articol care ar crea legalitate, articol care, dimpotriva creeea za discriminare pe criterii politice, Eu ma refeream ca, o data stabilit un coeficient de ponderare a salariului, coeficientul NU mai poate fi micșorat ci doar mărit, logic, pt ca el a fost srtabilit așa si nu altfel pt ca este expresia unor calitati. INtrebam daca poate fi miscorat corficientul initial stabilit.
Iata toată”explicația”: o dată cu apariția legii 153/2017, grila de salarizare era corect întocmită, adică existau coeficienții de ponderare a salariului afișați corespunzător. De exemplu, pentru mine, consilier superior, gradația 5 (vechime 26 de ani, in 2017) se stabilește un coeficient la salariul de bază de 3,4828. În grila de salarii de la 31.10.2018, la salariul de bază apare aplicat un alt coeficient, mai mic, adică 2,7105 -micșorare unanimă a tuturor coeficienților la toate categoriile de funcționari, mai puțin coeficientul aplicat primarului(5,5), pentru ca apoi, in grila de salarii a anului 2020 să dispară orice coeficient, iar salariul afișat este identic cu cel din 2018, chiar dacă minimul pe economie in 2020 este mai mare decât cel din 2018! Motivația nu apare nicăieri, probabil doar stereotipia ”nu sunt fonduri/venituri suficiente”.
Sector bugetar, primarie oras
1.Este corectă decizia de a micșora nivelul coeficientului aplicat salariului de bază? Consider că acest coeficient care exprimă niște calități dobândite - nivel studii,vechime, specializari,- Nu poate fi micșorat, ci, logic, exclusiv, poate fi modificat doar în sens crescător. Este ilegală micșorarea coeficientului de ponderare a salariului, coeficient stabilit anterior? 2. Este o ilegalitate ignorarea de către angajator a noului nivel, și NEaplicarea nivelului nou al salariului minim pe economie al anului respectiv, conform legii corespunzătoare. Pot cere prin instanță recalcularea salariului la care Nu s-a aplicat în fiecare an, noul nivel legal al minimumului pe economie(garantat)?