avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate andrei20041

Activitate andrei20041

Buna ziua,

Nu mai lucrez de cateva luni dar as vrea sa stiu cum se procedeaza pentru a plati contributiile sociale, ma referb la cele pentru pensie si asigurari la sistemul de sanatate.

Va multumesc
1) Barbat nascut 21.05.1954 cu 32 ani vechime din care 12 in grupa 2 .S-ar putea sa se pensioneze antipat si daca da in ce conditii.La acesti 32 ani d emunca se pot adauga la calcul si anii de facultate si cei de stagiu militar.In aceste conditii in care s-ar adauga se poate iesi antipat la pensie?

2)Femeie nascuta 25.09.1955 cu 17 ani de munca ,mama a 4 copii.La fel facultate si stagiu militar .Poate iesi anticipat la pensie.NU a mai lucrat din 1997.Pentru aceasta difereneta de 13 ani poate plati asigurari retroactiv ?
buna ziua

Am lucrat din 2005 pana in 2007 la o societate comerciala pe post de lucrator comercial( adica pus marfa pe raft ).In fiecare luna mi se oprea o anumita suma ca garantie.In 2007 am plecat de la aceasta firma dar nu mi s-a dat o hartie de garantie nimic.In acest momemnt am primit o scrisoare prin care mi se cere sa ma prezint pentru a rezolva eventualele problem .In 2007 dupa 9 luni s-a adus un inventar pentru 2006 pe care nu lam semnat si la care nu am fost prezent ( eu fiind la noua firma )prin care ei vor acum sa ma faca sa aduc bani de acasa.Mi sa zis doar ca am de plata o anumita suma de bani dar nu mi s-a prezentat ce anume a fost lipsa la inventar ,nimic.Ce pot face in acest caz?Va multumesc
Răspuns la discuția concediu fara plata
Mentionez ca aceste zile fara plata le iau deoarece doresc sa fac cursul de scoala de soferi.
Răspuns la discuția concediu fara plata
Am inteles.Si daca nu ne intelegem ce se poate face in situatia asta?
Răspuns la discuția concediu fara plata
Buna ziua.Va multumesc pentru raspuns.Dar intrebarea mea acum este ma poate el forta sa imi iau intai ziua ramasa de concediu.?Nu doresc sa imi iau ziua care a mai ramas deoarece doresc sa o pastrez pentru luna decembrie.
Buna ziua.Problema mea este urmatoarea.Mai am pe anul 2008 o zi de concediu de odihna.Doresc sa iau acum 2 zile fara plata.Angajatorul mi-a zis ca mai intai trebuie sa termin concediu normal si apoi sa imi iau fara plata.Este legal acest lucru?Imi poate impune asta
Răspuns la discuția carte de munca
Bunaziua.Ultimul loc unde am lucrat a dat faliment.
Pe mine ma intereseaza sa stiu de unde pot sa iau cartea de munca acum.Am inteles ca ar exista la ITM.Nu am mai lucrat de mult timp si nu stiu de unde sai iau cartea de munca
Discuție carte de munca
Bunaziua.Problema mea este urmatoarea.Pana in 1998 am lucrat la o firma de stat .Apoi am plecat la alta firma si am lucrat cateva luni.Dupa aceasta perioada nu am mai lucrat deloc.Vreau acum sa imi iau cartea de munca.De unde trebuie sa ridic cartea de munca?

Va multumesc