avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate User0798

Activitate User0798


Deci sa inteleg ca nu conteaza ca permisul este luat inainte de a se face un an de la ramanerea defintiva cu 2 luni dar pot conduce in tara doar cand trece un an de la ramanerea definitiva
latka a scris:

Articolul 114^1
În cazul titularului unui permis de conducere eliberat de o autoritate străină, dacă acesta se află în unul dintre cazurile prevăzute la art. 114 alin. (1) lit. a), b) sau d), se dispune interdicția de a conduce autovehicule pe teritoriul României pe o perioadă de 1 an, începând cu ziua imediat următoare datei rămânerii definitive a hotărârii judecătorești, în condițiile stabilite prin regulament.

[ link extern ]

Buna ziua, permisul romanesc mi a fost anulat in tara in urma consumului de alcool pe 05.mai anul acesta trece un an de la ramanerea definitiva a deciziei. Eu locuiesc in germania de 3 ani si am dobandit aici permisul german cu cateva saptamani in urma, dupa data de 05.mai pot conduce si i tara ? Sau faptul ca l am dobandit de aici mai devreme cu 2 luni inainte de accea data este o problema ?
Buna ziua , am incalcat art. 336 (2) fiind oprit in trafic si testat anti drog (saliva) rezultatul fiind pozitiv , ca urmare mi a fost recoltat sangele si urina , intocmit procesul verbal si oprit permisului fara drept de conducere . Vreau sa stiu la ce pedeapsa ma pot astepta avand in vedere ca nu am cazier si daca este posibila dovada cu drept de conducere in timpul procesului sau daca va fi anulat. Multumesc