avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate clodex

Activitate clodex

mutumesc, deci daac inchid o activitate deschisa in 2019, neavind nici aviz de libera practiva in 2018, 2017, 2016 insemana ca trebuie sa inventez niste venituri si o activitate? caci nu se poate completa fara venituri anteriori si repet activitatee este din 2019.
buna ziua
In sept 2019 am deschis PFA la care nu am inceput activitatea si m-am inrolat in svp caci mi s-a spus ca e obligtoriu unde am vazut declaratii de completat din 2015, 2016 unde e obligatoriu sa inregistrez venitul, dar unicul venit este cel impozitat la sursa de 100 de lei din dobanzi si pt care am platit CASS 2015 la plafon si ulterior este amninistie in vigoare prin ordonanta 31 din 2019 pt anii 2016, 2017. in continuare si la decla 2019 care nu se valideaza trebuie decl venit din 2018 el fiind la fel de citiva lei din dobanzi si nu pot depune , nu am primit raspuns clar prin formular de contact . Nu am inteles unde de trec venituri din doanzi caci la rubrica 10 venitul trebuie sa fie 0 apoi e respins ca 0, asta in 2016 acum nu stiu daca e separata rubrica si unde. E normal ca depui cu 5 ani anteriori daca nu am avut activitate. Nu stiu ce sa fac, acum si pt a inchide PFA e necesar sa depui tot declaratia din 2019.
Buna, Asta nu se poate e din urma si acel domiciliu nu e suficient pentru rezidenta fiscala. ea este unde e centrul de inters si unde se ralizeaza venituri. e in Ro, ca fiscala. si e pe anii anteriori.
Fara venit in ro si strainatate cu domiciliul in strainanate si asigurare sociala gratuita , fara venit in Romania altul decit dividente, ce trebuie sa plateasca la Anaf pentru sanatate pentru ca nu am gasit nici unde o asemenea prevedere clara. Multumesc f mult