avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Raluka b

Activitate Raluka b

Copiii au 8 ani jumate si 9 ani jumate si am considerat ca le fac un bine copiilor mei neinterzicandu-le sa isi vada tatal, chiar daca nu era in timpul programului sau.
Ulterior mi a spus baietelul ca a plans ca nu vrea la mine, deoarece tatal sau( care se afla in Bucuresti) l-a dus la tara, la mama actualei sale concubine si nu trebuia sa stiu eu asta si vroia sa stea si cu tatal sau, cu care nu apucase sa stea deloc in 5 zile ( cat a stat copilul acolo) aspect pe care tatal sau nu mi l-a spus.

gi-jane2 a scris:

cat si o alienare parentala mai profunda fata de copii, acestia ( in timp ce stau la tatal lor) plangand ca nu mai vor sa stea cu mine

Sau unde scrie ca niște vorbe spuse odată la nervi au avut efect de alienare asupra copilului?

Unde scrie ca au fost doar niste vb spuse odata la nervi?

Doamna, dati copiii doar cand tatal are program.
Cati ani au copiii?
Incercati sa aflati de la ei de ce nu mai vor la dvs.

Va multumesc pt raspunsuri si doresc sa mentionez, ca ulterior episodului de a incerca sa treaca cu masina peste piciorul meu am anuntat DGASPC si vom vedea ce vor stabili.Copiii au 8 ani jumate si 9 ani jumate, iar o consiliere psihologica nu pot face, nici macar din partea consilierului scolar, deoarece tatal nu este de acord.Consilierea copiilor o pot face dupa ce o instanta decide acest aspect!
Monitorizarea preluarii/ aducerii copiilor de la/la domiciliu o fac ( si pe asta mai nou) pt ca avem acasa monitorizare video, insa se pare ca nu sunt suficiente pt a se putea lua o masura legala , intrucat au fost depuse la plangerea penala fata de care s a stabilit NUP pt tatal copiilor
Ce anume pot face in situatia in care desi, dupa divort timp de 2 ani jumatate tatal nu s-a preocupat de copii, apoi solicita in instanta un program foarte complex de vizitare si timp petrecut cu copiii si cu care am fost de acord ( de dragul copiilor) incheiat printr o "tranzactie" care face din actuala hotarare judecatoreasca prin care avem tutela comuna, in conditiile in care tatal nu isi respecta programul, ba chiar dupa ce i am permis ( tot datorita copiilor) sa petreaca timp cu ei, in timpul programului meu incearca fata de copii alienare parinteasca avand fata de mine un comportament violent, reusind chiar sa ma calce pe picior cu masina?

Vreau sa specific ca m am adresat si politie pt nerespectarea programului de vizita, insa politistul in cauza desi i am prezentat dovezi in acest sens,a considerat ca trebuie sa ii dea NUP tatalui.Acest aspect doar l-a facut pe tata sa isi creasca gradual atat partea agresiva la adresa mea, cat si o alienare parentala mai profunda fata de copii, acestia ( in timp ce stau la tatal lor) plangand ca nu mai vor sa stea cu mine