avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate laurms

Activitate laurms

Schimba asta cu ceva lucrurile sau avem dreptul la acel salariu compensatoriu?
In decizie scrie ca "urmeaza sa incetati activitatea in cadrul societatii noastre conform art.65. alin.1 din legea nr.53/2003 (Codul Muncii)."
Buna ziua. Am si eu o nedumerire. lucrez la o firma privata de soft si ieri am fost anuntati ca se fac concedieri colective. vor pleca 16 persoane din totalul de 43. intrebarea este cei disponibilizati au dreptul la plati compensatrii, chiar daca in CCM-ul unitatii nu este prevazut asa ceva. Juristul firmei a zis ca nu se vor da, pentru ca nu sunt stipulate in CCM. Multumesc.
Răspuns la discuția inchidere carte de munca In CIC?
Am inteles. Dar daca toti ceilalti angajati au fost "transferati" la noua firma, cu mine ce se intampla?
Inteleg ca angajatorul nu mai are obligatia sa ma reangajeze la noua firma, cea de la care am intrat in CIC desfiintandu-se intre timp.
Răspuns la discuția inchidere carte de munca In CIC?
Multumesc pentru raspuns.
Maine trebuie sa comunic daca sunt de acord cu demisia, altfel, zic ei, imi vor inchide cartea de munca pe motiv ca firma isi inceteaza activitatea. De asemenea mi-au zis ca din cauza mea nu pot termina lichidarea firmei.
Sunt in CIC pana in luna 10.2008. Joi am fost chemata la firma la care am lucrat pana am nascut de catre director si anuntata ca firma se lichideaza. Motivul pt care m-au chemat era sa ma convinga sa-mi dau demisia, altfel imi desface contractul de munca. Maine trebuie sa dau un raspuns. Problema e ca au deschis alta firma cu acelasi obiect de activitate si au preluat tot personalul activ. El zice ca s-au schimbat asociatii. Eu i-am zis ca as fi vrut sa ma intorc la servici iar el zice ca numai daca imi dau demisia. Si nici atunci nu e sigur suta la suta ca ma angajeaza la noua firma. Ce pot sa fac in situatia asta?