avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate Codrut94

Activitate Codrut94

Buna seara! Ma gandesc serios ca la anul sa candidez pentru postul de primar in comuna in care locuiesc! Am o problema si nu stiu care este adevarul: eu am si un srl infiintat in 2016 a carei activitate principale este cresterea bovinelor de lapte (ferma mai micuta)! In 2018, am accesat fonduri europene iar acum in 2020 la inceputul anului cel mai probabil voi lua si transa a 2-a de bani! Este o afacere cu 2 angajati din familie care (angajati cu acte) si este o microintreprindere; sunt platitor de impozit, nu sunt platior de tva...cifra mea de afaceri este foarte mica chiar daca este SRL! A trebuit sa o fac SRL pt a putea accesa fondurile ca altfel o faceam PFA! Exista incompatibilate cu postul de primar?? Eu in 2022 oricum termin proiectul si daca voi iesi primar voi dizolva firma! Daca exista incompatibilitate se poate da un fel de amanare, gen sa ma lase sa inchid firma in 2022 si totusi sa fiu primar din 2020? Pun aceste intrebari pt ca vreau sa ma implic total in campanie si nu vreau sa sfarsit sa aflu ca sunt incompatibil!