avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate Doina Elena

Activitate Doina Elena

Răspuns la discuția Comert la distanta
ce legatura are acest pasaj dintr-un curs de facultate cu problema expusa de mine?
Răspuns la discuția Comert la distanta
am si eu o problema.

exista o prevedere legala care reglementeaza modul cum se face acest comert online?
in speta ma intereseaza daca aceste firme sunt obligate sa isi actualizeze instant stocurile, sa fii sigur ca, daca plasezi o comanda, la un produs care apare ca se poate comanda, ai siguranta ca o sa il primesti?
este legal sa plasezi o comanda si sa astepti cateva zile sa vezi daca e disponibil produsul, in urma primirii unui email de confirmare de la vanzator?
nu e mai logic ca, daca acel produs il gasesti vanzare, il pui in cos, te-ai asigurat ca il primesti?
sunt site-uri unde nu poti comanda un produs, daca el nu mai este pe stoc. asa e cel mai corect.
in ce lege se reglementeaza acest comert online , referitor la stocuri...?
Răspuns la discuția detalii contract
Are drepturi, cum sa nu?
Impozitul se retine si poate beneficia de drepturi (ex. obtinerea indemnizatiei de crestere copil).
Contributia la sanatate si somaj se plateste personal, conf. veniturilor obtinute. Veniturile astfel obtinute se incadreaza la venituri din activitati independente. Deasemeni se poate plati si la pensii, este obtiunea omului. Fiind platiti mult mai bine decat alte categorii, isi pot plati singuri.
Răspuns la discuția vechime in specialitate
multumesc !
Răspuns la discuția detalii contract
in asigurari se merge pe contract de colaborare.
Răspuns la discuția vechime in specialitate
freeelis a scris:

La spital pe ce functie a fost angajat?


tot pe cons.juridic.
multumesc, astept raspuns
Răspuns la discuția vechime in specialitate
pe aceeasi functie de consilier juridic.
in fapt. 20.02.2006 - 2012 prezent - 4 ore cons.juridic firma privata
04.08.2008 - 2012 prezent - 8 ore cons.juridic spital.
Un caz: un jurist de spital, bugetar fiind, poate primi gradul in urmatoarea situatie? o perioada de 2 ani, a avut contract de 4 ore cu o firma privata, pe specialitate jurist, apoi s-a angajat la spital cu 8 ore dar a mentinut si cim-ul cu 4 ore, 4 ani si 6luni, la ambele locuri fiind jurist. Necesarul de vechime in specialitate fiind de 6ani si 6luni, perioada cu 4ore se ia in considerare intreaga? Cum trebuie intocmita adeverinta? Multumesc.
Am incheiat un cim nedeterminat pentru un absolvent si apoi am incheiat conventie cu somajul. Daca pe parcursul perioadei de proba (90zile), inceteaza contractul la notificarea uneia dintre parti, angajatorul da banii inapoi? Dar angajatul care a luat stimulent de angajare...?
Va supun atentiei cu acordul dv., o speta cam dificila.
Bunicul meu, a vandut in 1963 o casa, care se afla pe pamantul lui, vecinului. Pamantul de sub casa nu a facut obiectul vanzarii. Acel pamant face parte din titlul de proprietate al parintilor mei si acum care sunt mostenitori dupa dezbaterea mestenirii. Intre timp, vecinul a facut rost de titlu de proprietate de 0.500ha (5 ari) pe pamantul de sub casa si restul curte. Prin urmare acum are titlu de proprietate peste titlul nostru de proprietate.
Va rog sa imi spuneti cum de s-a intamplat acest lucru? In ce baza legala i-a fost eliberat titlul, daca vecinul nu a cumparat de le noi pamantul, nu a platit niciodata impozit pentru el...?
Cum procedam in continuare, cui ne adresam?