avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin.suciu

Activitate cosmin.suciu

Răspuns la discuția Plata Enel - consum 4800 kWh
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Plata Enel - consum 4800 kWh
Multumesc pentru raspuns. Verificarea consta in demontare si il vor lua sa il verifice (procedura de durata) sau ii vor verifica doar sigiliul si ii vor face poza fara sa il demonteze?
Buna ziua,
Am avut apartamentul inchiriat timp de 2 ani, timp in care chiriasii au declarat si au platit cate 3 kWh pe luna, dar au consumat in jur de 200 kWh pe luna, ajungand dupa cei 2 ani la un total de 4800 kWh. Facturile pentru consumul de 3 kWh erau platite la zi, dar indexul nu corespundea cu cel real. Enel nu s-a sesizat, din pacate nici eu. Chiriasii nu au permis accesul reprezentantilor Enel pentru verificarea indexului, contorul fiind montat in interiorul apartamentului. Acum chiriasii eu eliberat apartamentul, iar eu vreau sa il vand rapid, pentru acest lucru fiind necesar sa ajung la zi cu indexul si plata la Enel. Nu doresc sa recuperez nimic de la chiriasi. Intrebarea este: eu pot acum sa declar un consum de 4800 kWh, iar Enel sa imi emita factura corespunzatoare? Ma gandesc sa nu se sesizeze cei de la Enel la un consum atat de mare, astfel incat sa calculeze penalizari, sau sa vina sa verifice daca nu cumva e defect contorul sau alte complicatii care sa ma impiedice sa vand rapid apartamentul, cum ar fi sa opreasca furnizarea curentului.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.