avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate Emese01

Activitate Emese01

Răspuns la discuția Indemnizatie
Am inteles,insa in cazul in care eu am in total 12 luni si am mai fost angjata inaintea nasterii 2 luni as putea sa depun doar actele de la vechiul meu loc de munca si cele din strainatate?Daca depun si actele de la ultimul loc de munca voi beneficia de mai putini bani.Am vrut sa va intreb daca se poate?
Discuție Indemnizatie
Buna ziua,revin cu o alta intrebare legata tot de indemnizatia lunara de cresterea copilului.Daca am 3 luni din strainantate care se iau in considerare si 9 luni din tara pot depune dosarul?Mentionez ca am mai fost angajata 2 luni in tara inainte sa nasc,insa daca depun actele si de la acel loc de munca o sa iau mai putini bani,este posibil sa depun dosarul doar cu lunile din strainatate plus 9 luni de la vechiul meu loc de munca?
Răspuns la discuția Indemnizatie
Data nasterii copilului este:14.04.2020
In UK am lucrat din 03/09/2018-02/12/2018
In tara m-am angajat in 01/04/2019 si am lucrst 8 luni dupa care m-am angajat altundeva anul acesta 2 luni-februarie si martie
Discuție Indemnizatie
Buna ziua,in cazul in care am lucrat 3 luni in Anglia cu contract de munca iar dupa m-am angajat in Romania,am 12 luni lucrate,beneficiez de indemnizatia de cresterea copilului?Se iau in calcul lunile lucrate si in Anglia?In acel moment inca facea parte din UE.Va multumesc
Discuție Custodie
In cazul in care am un minor de doar 2 luni iar tatal lui cu care traiesc in concubinaj ma ameninta ca o sa mi-l ia(minorul fiind recunoscut de catre el) ce este de facut?Am dovezi cu jigniri si amenintari in telefon,el nu detine nimic pe numele lui iar unde l-ar duce la familia lui sunt doar 2 camere iar deja traiesc acolo 3 persoane,nu sunt conditii necesare pentru un copil,cum pot obtine custodie exlusiva?El a dat de inteles ca ar fi in stare sa il fure,va rog spuneti-mi care sunt pasii de urmat,si daca ar avea sanse?Eu momentan sunt in concediu maternal dupa care imi voi depune dosarul pentru indemnizatie,nici eu nu detin nimic pe numele meu stau in chirie insa am ajutor si din partea familiei mele.Va multumesc
Sunt gravida in 13 sapt si am niste nelamuriri.Am lucrat cateva luni in Anglia printr-o agentie legal cu contract de munca,m-am intors in tara si m-am angajat la o firma care s-a desfiintat intre timp eu fiind in preaviz pana in decembrie,atunci se fac 8 luni pe cartea de munca.As vrea sa stiu daca lunile lucrate in Anglia se pun la indemnizatie si ce acte imi trebuie mai exact?Mai ales ca Anglia iese in UE,oare ma afecteaza acest lucru?Eu in anglia am fost platita saptamanal nu lunar,atunci oare cum s-ar calcula platile saptamanale la indemnizatie?