avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate pchtrz

Activitate pchtrz

Pensionare pentru limita de vârstă 62 ani,F. (27.03.1961) Mă numesc P.T, vă rog să-mi spuneți dacă trebuie să fac un alt dosar pentru pensionare, întrucât îl depusesem în noiembrie 2019,cu legea 215, și am fost respinsă,pe motiv că nu aveam contribuția completă.Dosarul meu a rămas la ITM, doar cartea de muncă mi-am retras. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns
Asta știam și eu că voi ieși la pensie la vârsta standard de pensionare din Italia,dar vroiam să-mi spuneți mai exact, vârsta anul și vechimea necesară.Din câte am înțeles, vârsta este de 67 ani,iar contribuția este de 20 de ani vechimea minimă .Observ că dați răspunsuri vagi.Oricum vă mulțumesc pentru răspuns.
Bună ziua, mă numesc P.T,am 62 de ani (aproape în martie),am contribuții
în muncă în România, de 20 de ani,și în Italia de 7 ani.Am un copil(am înțeles că se reduce vârsta de pensionare cu un an pentru un copil).De mai mulți ani nu găsesc de lucru. Vă rog să-mi spuneți cînd pot ieși la pensie din Italia ? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Bună dimineața, vă rog să-mi spuneți dacă o procură sa poate face pe perioadă nedeterminată ? . Eu am făcut în 2001 procură pe perioadă nedeterminată pentru soțul meu,că să poată cumpăra un apartament . Acum sora mea are nevoie de procură că să-l reprezinte pe fratele meu,el nefiind în țară.Este vorba despre împărțirea unor terenuri.La notariat ne-au spus că nu se poate face pe perioadă nedeterminată. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns. Să aveți o zi bună


Bună ziua din nou, tatăl meu a murit pe data de 1/08/1983, iar mama pe data de 28/11/2007 . Declarația de renunțare la succesiune am făcut-o în aprilie 2016. Masa succesorală se compune din : casa părintească,pe care eu și celelalte două surori, l-am donat fratelui nostru, fără să pretindem nimic, și terenuri agricole -la acestea am renunțat eu. În cazul în care dezbaterea succesiunii trebuia facută într-o anumită perioadă după decesul mamei,nu s-a putut face,deoarece nu am fost toți în țară , și declarație de renunțare am făcut-o în aprilie 2016 Nu am creditori (nu știu ce sunt). Vă mulțumesc anticipat pentru raspuns

Bună ziua,am o întrebare cu privire la renunțarea succesiunii după părinți.
În anul 2016 am făcut o declarație de renunțare la succesiune la notar ,am plătit taxa aferentă pentru a fi legală,iar acum nu se ține cont de ea, așa spune judecătorul.Am vrut ca "masa succesorală", să se împartă la 3 și nu la 4, și văd că nu se poate acest lucru. Vă rog să-mi spuneți dacă decizia judecătorului este corectă, sau nu. De ce nu se ține cont de declarația de renunțare la succesiune. Vă mulțumesc anticipat pentru raspuns
Bună ziua,mă numesc P.T ,sunt născută pe 27.03.1961. Anul viitor în martie,indeplinesc condițiile pentru pensionare la limită de vârstă, la 62 de ani conform legii pensiilor 263/2010. În România am lucrat 13 ani la grupa a 2-a de munca, și 5 ani în condiții normale de munca.Am lucrat și în Italia 7 ani cu contribuții la INPS. Vă rog să-mi spuneți cînd pot să depun dosarul de pensie,avind în vedere și pensia internațională (din Italia),.Aud foarte multă lume că răspunsul din Italia durează foarte mult. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns
Bună seara,am o întrebare cu privire la cumulul pensiei cu salariul,Am o soră care este asistenta personala a unei persoane cu grad grav de handicap (este copilul ei),A depășit deja vârsta standard de pensionare, este născută în octombrie 1958.Vechimea ei în muncă este de aprox. 28 de aniPoate sa depună dosarul de pensionare și să continue activitatea fără să întrerupă contractul de muncă? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns. Crăciun fericit , La Mulți Ani

Buna ziua,
Ma numesc P.T.,nascuta in 27.03.1961.,
Cu noua lege de pensionare 215/2019,care a intrat in vigoare de pe data de 17.11.2019,as avea dreptul de pensie .
Am lucrat 13 ani la grupa a 2-a de munca.,5 ani conditii normale de munca,7 ani in Italia cu contract de munca legal si contributii la INPS..As vrea sa transfer contributiile din Italia in Romania pentru adaugare la vechime.
Cum trebuie sa procedez ?
Ce acte am nevoie ?
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
ma numesc P.T.,nascuta in 27.03.1961.,
Cu noua lege de pensionare 215/2019,care intra in vigoare de astazi 17.11.2019,as avea dreptul de pensionare.
Am lucrat 13 ani la grupa a 2-a de munca.,5 ani conditii normale de munca,7 ani in Italia cu contract de munca legal si contributii la INPS..As vrea sa transfer contributiile din Italia in Romania.
Cum trebuie sa procedez?
Va multumesc anticipat