avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate renatam

Activitate renatam

Răspuns la discuția am nevoie de un sfat
multumesc frumos dar am parte de un mic paradox, in sensul ca iesirea din tara imi este permisa dar intrarea in tarile unde se cere viza,am nevoie de acel consimtamant(SUA, CANADA..)
Doamna Romascanu, nu-i transmit copilului meu frustrarile mele, nu-i vorbesc tatal de rau(nici nu-l cunoaste) dar atunci cand copilul meu o sa-si puna intrebari am sa incerc sa fiu cat se poate de obiectiva, am sa-l las pe el sa-l "judece" dupa mormanul de acte pe care le am si le voi pastra ptr el.oricat de dura este realitarea nu trebuie s-o ascundem, parerea mea.
sunt divortata si am hotarare judecatoreasca de incredintare a copiluilui (3ani), definitiva. tatal nu-si plateste obligatiile catre fetita, nu o viziteaza,nu a depus niciodata program de vizita,si doreste sa nu mai faca parte din viatza lui. bun! nu asta e problema...eu plec destul de des din tara si am nevoie de consimtamantul lui,pe care daca am noroc si-l prind intr-o zi buna e ok, daca nu....nu mai plec(ptr ca nu plec fara copilul meu). intrebare: exista o declaratie generala in care el sa specifice faptul ca eu pot pleca oricand vreau din tara cu copilul care sa-mi foloseasca pana implineste varsta de 18 ani? ce alte variante am? stiu ca decaderea din drepturi e practic imposibila, renuntarea la drepturile parintesti nu se poate face(si-a exprimat aceasta dorinta), ce pot sa fac?
daca nu a depus program de vizita, nu si-a vizitat copilul de 2 ani(copilul nici nu-l mai cunoaste), si se trezeste intr-o zi ca vrea sa vada copilul, sunt nevoita sa inghit "mizeria" asta?legal ce se poate face?
multumesc anticipat