avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate PfiCM

Activitate PfiCM

Buna ziua,
Sunt PFI, in concediu de maternitate din 25 august 2019=ziua cand am nascut. Am incheiat contract cu CAS pentru indemnizatie CM la 30 ianuarie 2019, am platit contributia pana la sfarsitul anului 2019 .(am renuntat la contracte de munca ( fiind cu timp partial si cu sume mici) pentru a incheia contractul cu CAS.
Am primit o suma de bani, la inceputul lunii octombrie 2019, banuiesc ca sunt pentru zilele de CM din luna august.
In prezent (noiembrie 2019) raspunsul de la CAS pentru neplata CM :"nu sunt bani; urmeaza o rectificare bugetara si vom vedea.."
Exista o alta institutie ( in afara CAS local) careia sa ma pot adresa pentru a solicita plata CM?Exista un termen (timp, perioada) legal in care se va face aceasta plata?
Voi primi vreodata aceste drepturi cuvenite pe drept pentru un concediu de maternitate?(sau in Romania de azi chiar este un lux acest concediu???!!)
Cine administreaza acest Fond unic de asigurari sociale din care se plateste concediu de maternitate?
In timpul CM, fiind PFI pot avea activitate ?( pot factura?)-practic neplata acestui CM ma va obliga sa ma gandesc sa reiau probabil activitatea inainte de cele 126 de zile??